Ekologia w Polsce. Odnowią stare sady owocowe na Podkarpaciu

Ekologia w Polsce. Odnowią stare sady owocowe na Podkarpaciu

Fot. AlexRaths/iStockphoto

Ekolodzy do 2014 roku będą realizować projekt odnawiania starych sadów owocowych w Bieszczadach - poinformował rzecznik WWF Paweł Średziński. Owoce z tych sadów są ważnym pokarmem dla niedźwiedzi bytujących w polskiej części Karpat.

W tym roku projektem zostanie objętych blisko 3 tys. drzew owocowych w starych, opuszczonych sadach, pamiętających czasy II wojny światowej. Z czasem stały się one częścią środowiska naturalnego, a z owoców chętnie korzystają bieszczadzkie niedźwiedzie - dodał rzecznik.

Z badań wynika, że owoce jabłoni czy grusz z tych sadów stanowią od 40 do 80 proc. diety bieszczadzkich niedźwiedzi - wyjaśnił Średziński.

- Chcemy podtrzymać ten potencjał, dlatego w tych miejscach będziemy prowadzili zabiegi pielęgnacyjne, polegające na przycinaniu gałęzi czy odsłanianiu samosiejek, aby owoców było więcej - zaznaczył ekolog.

Czytaj więcej Chcą by ścieki traktować jak drewno. Powód? Osady ściekowe są w 90-95 proc. biodegradowalne, a mimo to wielokrotnie firmy mają problemy z uzyskaniem zielonych certyfikatów Średziński dodał, że od kilku lat ekolodzy z WWF rozdają właścicielom leśnych pasiek w Bieszczadach zasilane energią słoneczną elektryczne pastuchy. Do tej pory przekazano pszczelarzom 25 takich zestawów, które mają skutecznie ograniczać wizyty nieproszonych niedźwiedzi w ulach.

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem występującym w Polsce, chronionym na obszarze całego kraju. W Polsce niedźwiedzie zamieszkują Karpaty, od Beskidu Żywieckiego po Bieszczady (gdzie jest ich najwięcej - około 100). W Europie najwięcej niedźwiedzi żyje w Rumunii. Ich liczba w tym kraju jest szacowana na ponad 5 tys. osobników.

owoce, sady, podkarpackie, niedźwiedzie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie