Elektrownia atomowa w Bułgarii będzie większa

Elektrownia atomowa w Bułgarii będzie większa

Fot. redjar/CC/Flickr

Rząd Bułgarii podjął decyzję o rozbudowie elektrowni atomowej w Kozłoduju. Wcześniej zrezygnowano z budowy drugiej elektrowni w oddalonym 80 km na wschód naddunajskim mieście Belene. Zainstalowanie nowego reaktora w miejscu, gdzie istnieje cała infrastruktura, pozwoli na zaoszczędzenie 1 mld euro.

W elektrowni kozłodujskiej działają obecnie dwa dwudziestoletni rosyjskie reaktory typu WWER o łącznej mocy 2 tys. megawatów. Cztery starsze reaktory wyłączono tam przed wejściem Bułgarii do UE w 2007 r.

Nowy reaktor również ma być rosyjski, typu WWER, o mocy 1000 megawatów. Pierwotnie zamówiono go dla siłowni w Belene.

Zawiadamiając Rosję o rezygnacji z budowy siłowni w Belene, strona bułgarska, zapewniła, że pokryje wszystkie koszty, związane z budową reaktora i zamierza zainstalować go w Kozłoduju. Dwie trzecie należności Bułgaria już wypłaciła. Według resortu gospodarki i energetyki do zapłacenia pozostało 140 mln euro.

Rząd bułgarski zrezygnował z budowy drugiej elektrowni atomowej z powodu zbyt wysokiej ceny takiej inwestycji. Zainstalowanie nowego reaktora w Kozłoduju, gdzie istnieje cała niezbędna infrastruktura, pozwoli na zaoszczędzenie co najmniej 1 mld euro.

Według ekspertów nowy reaktor może być oddany do użytku najwcześniej za siedem lat. W tym czasie upływa termin eksploatacji dwóch reaktorów pracujących tam obecnie, ale może być przedłużony za zgodą strony rosyjskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Drugiej atomówki nie będzie. Robią gaz i już!
Kontrakt na budowę siłowni w Belene Sofia podpisała w 2008 r. z rosyjskim Atomstrojeksportem.

elektrownia, bułgaria, budowa, atomowa, kozłoduj
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Odyseja
193.111.166.* 2012-04-11 16:50
Wszyscy korzystają z energetyki jądrowej, budują lub powiększają istniejące instalacje tylko u nas ciemnogród! Ludzie chcą taniej i czystej energii a elektrowni już nie... Ciekawe co powiedzą ci wszyscy ekoterroryści jak wejdą ostrzejsze limity na CO2 i zamkną nam połowę elektrowni.