Elektrownia jądrowa w Polsce. Większość jest za

Elektrownia jądrowa w Polsce. Większość jest za

Fot. cnythzl/iStockphoto

61 proc. ankietowanych mieszkańców woj. pomorskiego popiera budowę elektrowni jądrowej w Polsce, 30 proc. jest przeciw inwestycji. W woj. zachodniopomorskim tylko 28 proc. badanych popiera taką budowę w kraju, a przeciw inwestycji jest 63 proc. pytanych.

We wtorek w Gdańsku przedstawiciele PGE Energia Jądrowa przedstawili wyniki badań opinii publicznej, które zostały przeprowadzone w październiku 2012 r. przez TNS Polska na zlecenie PGE Energia Jądrowa. Przeprowadzono 3 tys. 676 wywiadów w gminach będących potencjalnymi lokalizacjami siłowni oraz w pobliskich większych miastach województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Dyrektor biura komunikacji i relacji zewnętrznych PGE Energia Jądrowa Katarzyna Kozłowska poinformowała podczas wtorkowej konferencji w Gdańsku, że 55 proc. pytanych mieszkańców woj. pomorskiego zadeklarowało poparcie dla inwestycji, gdyby była ona prowadzona na terenie ich gminy lub w jej najbliższym sąsiedztwie. Najwyższy poziom poparcia zanotowano w gminie Gniewino, w której inwestycję poparło trzech na czterech pytanych.

W Zachodniopomorskiem tylko 19 proc. ankietowanych poparło budowę siłowni w swoim otoczeniu - gminie lub w jej najbliższym sąsiedztwie; 78 proc. badanych było przeciw.

Kozłowska zaznaczyła, że w Zachodniopomorskiem na wyniki badań zasadniczy wpływ mieli mieszkańcy Mielna, gdzie budowę poparło 16 proc. pytanych, a 74 proc. było przeciwko. W Darłowie i w Koszalinie proporcje zwolenników i przeciwników rozkładają się w miarę równo - podała.

88 procent mieszkańców woj. pomorskiego zadeklarowało, że posiada wiedzę nt. energetyki jądrowej; w zachodniopomorskim ten wskaźnik wyniósł 96 procent. Kozłowska oceniła, że "ten deklarowany poziom wiedzy świadczy o tym, że mieszkańcy interesują się tym tematem i jest on dla nich ważny".

Zaznaczyła, że w porównaniu z wynikami badań z 2011 r. deklarowany poziom wiedzy w potencjalnych lokalizacjach siłowni w Pomorskiem, w gminach Gniewino, Choczewo i w Krokowej bardzo wzrósł.

Od 50 do 60 procent pytanych mieszkańców gmin Krokowa, Choczewo i Gniewino uważa, że planowana inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na atrakcyjność turystyczną ich regionu. W przypadku Mielna i Darłowa ten wskaźnik wynosi odpowiednio 7 i 12 procent.

Kozłowska zaznaczyła, że "znakomita większość pytanych uważa, że wpływ inwestycji na życie mieszkańców będzie pozytywny". W gminie Krokowa odpowiedzi pozytywnych jest dwa razy więcej niż negatywnych, a w gminie Gniewino pozytywnych odpowiedzi jest prawie sześć razy więcej niż negatywnych. Wśród pozytywnych skutków inwestycji ankietowani wymieniali głównie względy ekonomiczne - rozwój regionu, więcej miejsc pracy. Kozłowska ocenia, że "odpowiedzi negatywne miały charakter emocjonalny i wiązały się z poczuciem bezpieczeństwa".

Przedstawicielka PGE Energia Jądrowa wyraziła przekonanie, że jednym z głównych zadań spółki jest dalsze prowadzenie dialogu ze społeczeństwem i zapewnienie informacji, przede wszystkim nt. bezpieczeństwa oraz technologii planowanej inwestycji.

Poinformowała, że następne badanie opinii zostanie przeprowadzone na wiosnę 2013 r. Spółka bada opinię publiczną o planowanej inwestycji od 2011 r., a badania są przeprowadzane jesienią i wiosną.

Dyrektor ds. operacyjnych PGE EJ Jacek Cichosz poinformował w Gdańsku, że w połowie br. w dwóch potencjalnych lokalizacjach elektrowni, w Choczewie i Żarnowcu, rozpoczną się badania lokalizacyjne i środowiskowe. Badania mogą być przeprowadzone jeszcze w dwóch innych lokalizacjach, obecnie pod uwagę brane są Gąski w gminie Mielno. Wyniki badań przesądzą o tym, gdzie powstanie elektrownia.

PGE EJ jest spółką celową Polskiej Grupy Energetycznej, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Obecne plany rządu obejmują wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda. Według aktualnej strategii Grupy pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Awaria w elektrowni jądrowej w Europie
Przedstawiciele elektrowni w Krsk zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą.
Kosztował 8 miliardów, dziś go włączyli
Nowa elektrownia jądrowa Hongyanhe jest położona w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach.
Rosja pożycza 500 milionów dolarów. Komu?
Pieniądze zostaną przeznaczone na prace studyjne oraz szkolenie kadr dla elektrowni jądrowej.
energetyka, elektrownia, elektrownia jądrowa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ron2000
77.112.252.* 2013-04-22 22:23
ale proponuję tym co oponują wyłączyć prąd, to szybko zmienią zdanie.
ix
83.29.111.* 2013-04-22 12:29
Jak już budować to 5 km od WARSZAWY,15 km od sejmu.Niech wiedzą co to za miód'
Gniewin
87.239.74.* 2013-02-26 17:52
"Większość" chce......zawsze tak jak chcą POlitycy....nie tylko elektrowni......
Zobacz więcej komentarzy (8)