Emisja CO2. Francja wzywa świat do redukcji gazów cieplarnianych

Emisja CO2. Francja wzywa świat do redukcji gazów cieplarnianych

Fot. why 137 / Flickr (CC BY 2.0)
Francja wezwała do powszechnej i natychmiastowej mobilizacji w związku ze zmianami klimatu, które stanowią poważne zagrożenie dla bioróżnorodności, bezpieczeństwa żywnościowego i zdrowia.

Wspólny komunikat wystosowali: szef MSZ Laurent Fabius i francuska minister ds. ekologii Segolene Royal. Ich apel jest reakcją na ogłoszony raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Fabius i Royal podkreślili, że pierwsze efekty zmian klimatu są odczuwalne wszędzie na świecie i obecny kierunek doprowadzi do wzrostu temperatur daleko poza dopuszczalne 2 stopnie Celsjusza.

- Istnieją rozwiązania - zapewnili ministrowie, którzy pod koniec 2015 roku będą gościć w Paryżu konferencję klimatyczną ONZ. - Porozumienie w Paryżu w 2015 roku powinno przynieść odpowiedź polityczną dorównującą ustaleniom naukowym - ocenili. Jak dodali, decydujące będą kolejne etapy - konferencja w Limie w grudniu oraz potem, na początku 2015 roku, prezentacja celów narodowych dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Dokument IPCC, zbierający ustalenia z trzech poprzednich raportów, został przyjęty w sobotę po całonocnych rozmowach i zaprezentowany w niedzielę na konferencji w stolicy Danii, Kopenhadze. Podkreślono w nim, że zmiany klimatyczne są udowodnionym faktem, a winę za taki stan rzeczy ponosi człowiek.

Jak głosi raport, konieczna jest całkowita redukcja emisji gazów cieplarnianych do roku 2100. Dzięki temu rządy będą mogły powstrzymać zmiany klimatyczne i ich negatywne konsekwencje. W dokumencie podkreślono konieczność przeorientowania światowych systemów energetycznych na odnawialne źródła energii. Szczególnie ważne jest większe wykorzystanie wiatru i energii słonecznej.

W raporcie zwrócono także uwagę na konieczność wykorzystywania specjalnych technologii w elektrowniach węglowych i atomowych, dzięki którym możliwe będzie przechwytywanie, a następnie magazynowanie dwutlenku węgla - tzw. sekwestracja dwutlenku węgla (CCS).

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
nerwus
95.48.186.* 2014-11-04 13:09
to oznacza brak zakupów towarów z Chin itp. Przenoszenie brudnej produkcji do trzeciego świata i apelowanie o redukcję emisji CO2 to hipokryzja
Zgrźliwy
91.123.168.* 2014-11-03 14:14
Francja straciła szansę, by siedzieć cicho!
jak łgać, to z wdziękiem
178.37.240.* 2014-11-02 19:42
Zafascynowała mnie produkcja CO2 w reaktorach.Gdyby jeszcze o traktowaniu kwasem rud uranowych to bym przełknął.