Emisja CO2 zabyt wielka? Ekolodzy atakują polskie władze

Emisja CO2 zabyt wielka? Ekolodzy atakują polskie władze

Fot. Marcopolo/Dreamstime

Ekolodzy apelują do polskich władz o skuteczniejszą walkę z globalnym ociepleniem. Przed rozpoczynającym się za miesiąc Szczytem Klimatycznym w Warszawie Koalicja Klimatyczna wezwała polski rząd, aby opowiedział się za większym ograniczeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Zarówno ekolodzy jak i część naukowców uważają, że to właśnie emisja CO2 przyczyniła się do niekorzystnych dla świata zmian klimatycznych. Unia Europejska chce, aby do 2050 roku emisję dwutlenku węgla ograniczyć o co najmniej 20 procent, choć niektóre kraje mówiły nawet o 30 procentach.

Warszawa jest przeciwna zbyt dużym ograniczeniom i argumentuje, że opartej na węglu polskiej gospodarce mogłaby grozić zapaść. Profesor Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej przekonuje jednak w rozmowie z Polskim Radiem, że Polska może opowiedzieć się za redukcją nawet o 25 procent. Jak mówi naukowiec, nie trzeba zmieniać samej gospodarki, ale wystarczy w tym celu zwiększyć jej efektywność.

- Moglibyśmy być bardziej oszczędni, efektywni i bardziej konkurencyjni na rynku międzynarodowym przy jednoczesnej mniejszej emisji. A to oznacza lepsze zdrowie nasz wszystkich, Polaków. O tym, żeby odchodzić od węgla, zmieniać gospodarkę, musimy mówić, ale to jest program na 40 lat. To nie są działania na dzisiaj - dodaje prof. Karaczun.

Kilka dni temu unijni ministrowie środowiska uzgodnili w Luksemburgu treść deklaracji w sprawie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W dokumencie, przygotowanym na warszawską Konferencję Klimatyczną, nie ma precyzyjnych zapisów co do wysokości redukcji. Niektóre zapisy zostały złagodzone na prośbę Polski.


IAR
Czytaj także
Polecane galerie
looo
188.121.13.* 2013-10-20 14:09
To niech wszyscy "eeekologowie" solidarnie przestaną oddychać i puszczać bąki .... emisja spadnie i wszytko będzie great @@@
2013-10-19 17:35
Zrobić z nimi porządek jak w Rosji !!!!
taki tam
178.183.128.* 2013-10-19 16:38
Albo ci ekolodzy chcą kasy bo nic innego nie umieją robić, albo idioci. Wydaje mi się że trzeciej odpowiedzi nie ma.