ENEA buduje największy blok energetyczny w Europie

ENEA buduje największy blok energetyczny w Europie

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Największy blok energetyczny opalany węglem kamiennym powstaje na terenie elektrowni Kozienice. W Świerżach Górnych, kilka minut po południu, premier Donald Tusk wmurował kamień węgielny pod inwestycję.

W energetykę, w tym jądrową, Polska zainwestuje ponad 100 mld zł do lat 20. XXI wieku - powiedział premier podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę bloku energetycznego Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych.

Tusk określił, że to wielki początek przyszłości polskiej energetyki. Mówimy dzisiaj o 6 mld zł, które będą pracowały tutaj w Kozienicach, będą dawały miejsca pracy, ale tak naprawdę mówimy o rozpoczęciu wielkiej fali inwestycji w polskiej energetyce, która wspólnie z naszymi planami dotyczącymi energetyki jądrowej przekroczy na początku lat 20. ponad 100 mld zł - powiedział premier.

To daje wyobrażenie o potędze tych marzeń, które dzisiaj zmieniają się w realny plan działania - mówił Tusk. Premier wskazał, że osiem inwestycji dotyczy bloków energetycznych. Do tego dochodzi dokończenie terminalu LNG, gazociągi, magazyny na gaz, interkonektory - nie tylko z Litwą, także z innymi krajami - powiedział premier.

Nowy blok w Kozienicach ma być największą w Europie jednostką tego typu opalaną węglem kamiennym. Będzie to blok pracujący na nadkrytycznych parametrach pary o mocy 1075 MW i sprawności 45,6 proc. Kontrakt realizuje konsorcjum firm Hitachi Power Europe GmbH oraz Polimex-Mostostal. Zakończenie budowy planowane jest w II kwartale 2017 r. Inwestorem jest spółka Enea; koszt inwestycji to około 6,4 mld zł brutto.

Pierwsze prace na terenie budowy nowego bloku ruszyły pod koniec października.

Należąca do Enei Elektrownia Kozienice to największy krajowy wytwórca energii elektrycznej z węgla kamiennego. Pracuje w niej 10 zmodernizowanych bloków energetycznych o osiągalnej łącznej mocy 2905 MW. Elektrownia posiada około 8-proc. udział w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce.

- Za 5 lat na dzisiejszym placu budowy zacznie działać blok energetyczny o mocy 1075 megawatów - wyjaśnia rzecznik ENEA Wytwarzanie Grzegorz Mierzejewski. - To najnowocześniejsza tego typu instalacja - zaznacza.

Budowa nowego bloku to, oprócz nowego źródła energii, nowe miejsca pracy. Konsorcjum budujące nowy blok energetyczny zamierza zatrudnić tysiąca do 2 i pół tysiąca osób. Po uruchomieniu bloku będzie tu zatrudnionych kilkaset osób. Ponadto - jak zapewnia prezes ENEA Wytwarzanie Krzysztof Zborowski - będzie przyjazny dla środowiska.

Elektrownia Kozienice jest największym krajowy wytwórcą energii elektrycznej pochodzącej z węgla kamiennego. Prąd wytwarza tu 10 zmodernizowanych bloków energetycznych o mocy ponad 2 tysięcy 900 megawatów. Elektrownia zlokalizowana jest 75 kilometrów południe od Warszawy. Zatrudnia ponad 2300 pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl
To największa inwestycja polskiej energetyki
Zakończenie budowy nowego bloku planowane jest na drugie półrocze 2017 roku. Będzie to największy w Europie blok energetyczny opalany węglem kamiennym.
Oni zarobią na prądzie z polskiej atomówki
Nadzorujący projekt Aleksander Grad wierzy, że prąd popłynie w 2024 roku, a ekolodzy biją na alarm: Polska postawiła na bardzo niebezpieczną technologię.
inwestycja, enea, kozienice, elektrownia, budowa, blok
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
fdasdfas
164.127.132.* 2012-11-21 14:29
lepiej by bylo dawać wysokie dofinansowania na alternatywne źródła słońce wiatr i wodę :/
gsfgzdfa
164.127.132.* 2012-11-21 14:26
brawo tylko nie atom. pytanie czy nie możecie www.money.pl w takiej formie prezentować informacji? tylko ta tradycyjna reklama przy reklamie brak spójności pełno obrazków że się czytac odechciewa? czy muszę kupić telefon albo kliikać n aikonę telefonu by przeczytac NORMALNIE wasze artykuly?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Keelhaul
178.37.45.* 2012-11-21 14:26
Badacze ostrzegają. Ludzie są coraz głupsi
Zobacz więcej komentarzy (13)