Energetyka: sankcje USA wobec Rosji

Energetyka: sankcje USA wobec Rosji

Wczoraj prezydent Barak Obama zapowiedział kolejne kroki wobec Rosji. To konsekwencja wspierania przez Rosję ukraińskich separatystów. Sankcje obejmą również energetykę.

Fot.: Pete Souza (White House)

Na konferencji prasowej Obama podkreśli, że nie powiodły się starania dyplomatyczne, które mogły rozwiązać konflikt na Ukrainie oraz że nadal wspierani przez Rosję ukraińscy separatyści utrudniają badanie miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu - Tymczasem Rosja nadal wspiera separatystów, szkoli ich i zbroi. Zdjęcia satelitarne z ostatnich dni pokazują, że siły wewnątrz Rosji rozpoczęły ataki artyleryjskie na teren Ukrainy, to kolejne poważne pogwałcenie suwerenności Ukrainy. Mamy informacje, że Rosja nadal buduje swoje siły w pobliżu granicy z Ukrainą - wyjaśniał prezydent Stanów Zjednoczonych.

- Dziś, opierając się na środkach ogłoszonych dwa tygodnie temu, Stany Zjednoczone nakładają nowe sankcje w kluczowych sektorach gospodarki rosyjskiej: energii, broni i finansów. Blokujemy eksport określonych towarów i technologii dla rosyjskiego sektora energetycznego. Poszerzamy nasze sankcje na kolejne rosyjskie banki i firm zbrojeniowe. Formalnie zawieszamy kredyty, które wspierają eksport do Rosji i finansowanie projektów rozwoju gospodarczego w Rosji - wymieniał Obama i dodał, że Unia Europejska również przystąpi do tych sankcji i między innymi w sektorze energetycznym UE zatrzyma eksportu określonych towarów i technologii do Rosji, co oznacza, że trudniej będzie Rosji rozwijać swoje zasoby ropy w długim okresie.

Barak Obama nadal deklaruje wsparcie dla dyplomatycznych rozwiązań, a wprowadzenie dotkliwych dla Rosji rozwiązań nie oznacza jeszcze początku zimnej wojny i jest jeszcze szansa na deeskalację konfliktu - To nie jest nowa zimna wojna. To bardzo specyficzny problem związany z niechęci Rosji do uznania faktu, że Ukraina może wybrać własną ścieżkę. - tłumaczył prezydent.

m.beslerzewska@energiamax.pl

energia, energetyka, usa, unia europejska, rosja, sankcje, aktualności, energia i ekologia - energetyka, energia konwencjonalna, energiamax.pl, wojna energetyczna z rosją
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
polak66
193.19.125.* 2014-09-01 16:27
[...].
głupi zachód szuka w nim "demokraty"...śmiechu warci jajogłowi politykierzy z EU i USA tylko by kawkę popołudniową popijali i dyskutowali, dyskutowali, wyrażając zaniepokojenie, a putin i jego szwadrony działają...na cały świecie...

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###