Energia atomowa. We Francji koszt jej to 54 euro za MWh

Energia atomowa. We Francji koszt jej to 54 euro za MWh

Fot. gold_auraque/CC BY-NC 2.0/Flickr

Uwzględniający wszystkie czynniki koszt energii z atomu we Francji to obecnie 54 euro za MWh - powiedział wicedyrektor Komisariatu ds. Energii Atomowej (CEA) Herve Bernard. Dodał, że szacunki koszów z innych źródeł wskazują, iż atom jest najtańszy.

Pełny koszt energii z atomu we Francji ustalił francuski Trybunał Obrachunkowy. Jak podkreślił Bernard, wyliczenie sporządzono po raz pierwszy w historii, przy okazji kampanii przed wyborami prezydenckimi. Wyliczenie sporządziła instytucja niezależna, o uznanej renomie - zaznaczył.

Jak wyjaśnił, w wyliczeniu Trybunału wzięto pod uwagę koszty wszystkich elementów: budowy reaktorów, ich modyfikacji zarządzonych po wypadku w Fukushimie, a także paliwa, utrzymania, rozbiórki, zarządzania odpadami, włącznie z tymi, które zostaną umieszczone w przyszłym składowisku geologicznym.

- Trybunał w swoim raporcie ocenił, że we Francji nie ma żadnych +kosztów ukrytych+ energetyki jądrowej, a z tym stanowiskiem zgodziły się różne środowiska m.in. politycy, media - dodał Bernard.

Na 75 euro za MWh wycenił Trybunał koszt energii w przypadku zastąpienia działających we Francji 58 reaktorów tymi najnowszej generacji - EPR. Przyjęto przy tym założenie, że koszt kolejnych EPR-ów spadałby o ok. 25 proc. w stosunku do kosztu pierwszego EPR we Flamanville, które wyniosą ponad 6 mld euro.

Bernard poinformował też, że koszty energii z innych źródeł oszacowała rządowa komisja Energie 2050, z jej wyliczeń wynika, że MWh z węgla kosztuje 67 euro, z gazu - 69 euro, z farm wiatrowych na morzu - 102 euro, a z ogniw fotowoltaicznych - ponad 150 euro. Bernard zaznaczył, że te koszty oszacowano w nieco inny sposób i dlatego nie są bezpośrednio porównywalne. Ale widać, że energetyka jądrowa jest najtańsza - dodał.

Podkreślił też, że z czasem koszt energii z wiatru i ogniw słonecznych powinien spaść, jednak obecnie są jeszcze wyższe prawdopodobnie niż w ustaleniach komisji, bo np. energia z czterech wielkich farm wiatrowych we Francji jest kontraktowana po 180-200 euro za MWh. Zaznaczył też, że w kalkulacjach dotyczących węgla i gazu nie wzięto pod uwagę kosztów emisji CO2.

Bernard przypomniał, że nowy prezydent Francji Francois Hollande, jeszcze jako kandydat podczas kampanii wyborczej nie zastosował się do porozumienia francuskich Zielonych z Partią Socjalistyczną, na mocy którego 24 reaktory miały zostać zamknięte. Hollande zapowiedział, że w czasie jego kadencji zamknięty zostanie jeden reaktor w elektrowni Fessenheim.

Czytaj więcej o energii atomowej w Money.pl
Sam szef agencji atomowej negocjuje w Iranie
To była pierwsza podróż do Iranu Yukiya Amano od czasu objęcia przez niego stanowiska dyrektora generalnego MAEA pod koniec 2009 roku.
Nie zbudują atomówek na Wyspach. Oto powód
Splotem kilku niekorzystnych czynników tłumaczyli rezygnację z projektu budowy elektrowni jądrowych w Wlk. Brytanii szefowie filii niemieckich koncernów E.ON i RWE.
Chcą nowej atomówki. Liczą na wsparcie Czechów
Na Forum Energetyki Jądrowej w Bratysławie premier Robert Fico podkreślił konieczność rozbudowy dwóch siłowni jądrowych na Słowacji.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
adj5
83.11.12.* 2012-05-22 21:27
Czyli ponad 220 zlotych za MWh
a w tej chwili w Polsce można już dostać za 98 zł/MWh

Innymi słowy Francuzi chcą potanienia energii elektrycznej u siebie , poprzez dofiannsowanie jej przez Polaków.

Genialny pomysl ministerstwa Gospodarki
@@@
89.68.238.* 2012-05-22 11:33

Uwzględniający wszystkie czynniki koszt energii z atomu .....

Ciekawe czy uwzglednili koszt przechowywania przez nastepne 40000lat zurzytego paliwa.