Energia elektryczna wytwarzana przez... farbę!

Energia elektryczna wytwarzana przez... farbę!

Fot. ZEFA

Nowy produkt wytwarza energię elektryczną z fotowoltaicznej. Według przedstawicieli zespołu badawczego na uniwersytecie Extremo Sul Catarinense (UNESC) w Santa Catarina, na południu Brazylii, rozpoczęte w sierpniu br. testy przynoszą już pozytywne rezultaty.

Innowacyjna farba pobiera energię słoneczną i poprzez swoje nanometrycznej wielkości cząsteczki polimeryczne przetwarza ją w energię elektryczną. Zdaniem uczonych nowy produkt mógłby znaleźć zastosowanie przy malowaniu płytek połączonych niewielkich rozmiarów przewodami elektrycznymi. Według projektu miałyby one zostać rozmieszczone na elewacji lub dachach budynków.

Jak poinformował Luciano da Silva, koordynator zespołu badawczego z UNESC, nowy produkt bazuje na technologii, której opracowanie zajęło naukowcom dwa lata. W chwili obecnej sprawdzamy formy zastosowania innowacyjnej farby - wyjaśnił uczony.

W fazie testów bierze udział m.in. spółka Baesa, zajmująca się produkcją energii elektrycznej. Jej przedstawiciel, Marcus Santana przyznał, że projekt farby wytwarzającej prąd opracowany na UNESC ma największy potencjał ze wszystkich, jakie istnieją w Brazylii.

Podobną opinię wyrażają władze Krajowej Agencji Energii Elektrycznej (ANEEL), która wspiera finansowo prace uczonych z uniwersytetu w Santa Catarina. Rządowa agenda patronuje też studiom nad sprayem zamieniającym energię słoneczną w prąd, jakie podjęli uczeni z Centrum Technologii Informatycznej w Campinas, koło Sao Paulo.

W grudniu ub.r. uczeni zaprezentowali farbę w sprayu, która - pokrywając płytki umieszczane na budynku - działa niczym panel słoneczny, pochłaniając energię fotowoltaiczną i zamieniając ją w energię elektryczną. Produkt również jest w fazie testów.

Farba opracowana przez uczonych z Campinas bazuje na mikrokryształach i innych półprzewodnikach. Pochłaniana przez nią energia słoneczna jest w 100 proc. przetwarzana na prąd.

Nowatorski produkt może znaleźć zastosowanie nie tylko na ścianach budynków, ale również przy malowaniu okien, ogrodzeń posesji czy chodników. Dzięki niej już wkrótce będzie można wytwarzać niewielkich rozmiarów lekkie panele o większej wydajności i bardziej ekologiczne oraz o niższych kosztach produkcji - powiedział Fernando Ely z centrum badawczego w Campinas. W udoskonalaniu energetycznej farby pomagają ośrodkowi w Campinas 23 inne brazylijskie instytuty naukowe.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
masta.ciasta
37.7.104.* 2014-11-06 09:01
autorowi chyba chodziło o to że farba pochłania światło słoneczne w 100% :) co i tak jest nie możliwe :) co do sprawności według mnie nie powinna być większa niż 12%
msgad
143.167.101.* 2014-09-30 15:36
"Pochłaniana przez nią energia słoneczna jest w 100 proc. przetwarzana na prąd."

- NIE WIERZĘ W 100% SPRAWNOŚĆ!
klkjo
78.30.102.* 2014-09-19 17:19
aha a ja czytałem o tym że ktoś to wiele lat temu wymyslił tyle że nikt nie chciał tego wykorzystać więc cicho było a tu się okazuje że to grupa badaczy dwa lata temu wymyśliła :D to się nazywa kradzież pomysłu :/