Energia odnawialna z drewnianych wiatraków

Energia odnawialna z drewnianych wiatraków

Fot. Maxmania.pl
Historia lubi zataczać kręgi. Najlepszym tego przykładem jest pozyskiwanie energii na przestrzeni wieków. Stare, drewniane wiatraki malowniczo komponowały się w krajobraz, ale po pewnym czasie zostały zastąpione m.in. przez efektywniejsze elektrownie węglowe czy jądrowe.

Pewien czas temu energia wiatrowa wróciła do łask, a wzięciem cieszyły się stalowe i eleganckie wiatraki prądotwórcze. W przyszłości stal może być jednak zastąpiona przez drewno.

Pierwszy drewniany wiatrak prądotwórczy został zbudowany przez TimberTower w Hanowerze w Niemczech. Prototyp wieży ma wysokość 100 metrów, waży prawie 100 ton i generuje około 1,500 kW energii elektrycznej. Sama średnica wirnika wynosi 77 metrów. Wiatrak powstał z klejonych drewnianych, laminowanych płyt.

TimberTower zapewnia, że waga i średnica podstawy wieży wiatrowej są identyczne z jej stalowymi odpowiednikami a wszystkie surowce użyte do produkcji pochodzą od certyfikowanych dostawców - FSC i PEFC. Wieża ma gwarantowaną żywotność (minimum) 20 lat i spełnia wszystkie warunki zawarte w przepisach przeciwpożarowych.

Według przedsiębiorstwa budowa jednego wiatraka to oszczędność 272 stali, wymaganych do budowy, w dodatku urządzenie po zużyciu może być bez problemu poddane procesowi recyklingu. Dzięki procesowi obróbki wiatrak potrzebuje również mniej energii co daje mniejsze zużycie CO2 o 363 ton.

Wiatrak został zbudowany na początku tego miesiąca i obecnie znajduje się w trakcie badań. Mimo tego, do końca roku powinien zostać podłączony do sieci zasilającej. Tymczasem TimberTower opracowuje technologię produkcji drewnianych, 140-metrowych wiatraków.

energia, ekologia, wiatrak
Maxmania.pl
Czytaj także
Polecane galerie