Energooszczędne mieszkania dofinansowane

Energooszczędne mieszkania dofinansowane

Prace nad projektem rządowym wsparcia dla młodych w zakupie pierwszego mieszkania były bardzo burzliwe. Udało się jednak wypracować kompromis, czy ta ustawa będzie przełomowa dla młodych Polaków?

Na sejmowej sali rozgorzała debata o rządowym projekcie ustawy o pomocy państwowej w nabyciu pierwszego mieszkania. Temat bardzo istotny, gdyż wielu młodych boryka się z problemem własnego lokum. Nowe rozwiązania mają ułatwić Polakom samodzielny start.

Powołana podkomisja miała za zadanie rozpatrzenie ustawy, obrady były burzliwe, jednak udało się osiągnąć kompromis. Projekt będzie dotyczył ludzi młodych do 35 roku życia chcących zakupić pierwsze mieszkanie. Wsparcie będzie polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Projekt zakładał, że dofinansowanie będzie dotyczyć tylko lokali nowo wybudowanych. W czasie prac komisji włączono do niego budowę i kupno domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym o powierzchni nie przekraczającej 100 m2. Dla rodzin z trójką dzieci stworzono bonus, będą mogli oni zakupić lokal większy powierzchniowo nie tracąc przy tym dofinansowania.

Ostatnia zmiana dotyczy podwyższenia o 10 % dotychczasowego limitu wysokości ceny zakupu za 1 m2 i zwiększenia środków rezerwy budżetowej w tym obszarze. Na ten cel w 2014 r. przeznaczono 600 mln zł, 2015- 715 mln zł , 2016 -730 mln zł. Dla osób decydujących się na budowę domu systemem gospodarczym wprowadzono możliwość zwrotu VAT przy zakupie materiałów budowlanych potrzebnych do budowy obiektów jednorodzinnych.

Podczas obrad pojawiły się jednak głosy, że rząd jest w uścisku deweloperów decydując się tylko na dofinansowanie mieszkań na rynku pierwotnym. Zdaniem posłów z PiS takie działanie wyklucza ze wsparcia osoby mieszkający w małych miastach i wsiach, gdzie deweloperzy nie budują domów wielorodzinnych - Uważamy, że program powinien uwzględniać mieszkania z rynku wtórnego, uważamy, że powinno się objąć wsparciem tych, którzy budują własne domy, i wreszcie tych, którzy chcą adaptować budynki, budowle do celów mieszkalnych - mówiła Andrzej Adamczyk, poseł PiS.

Podsekretarz Stanu w MTBiGW zanegował jakoby rząd wspierał deweloperów - Dlaczego jest to wspieranie deweloperów? Nie jest to wsparcie deweloperów, jest to wsparcie szeroko rozumianego rynku inwestycji mieszkaniowych, czyli wszystkich, którzy takie inwestycje mieszkaniowe realizują, w tym: deweloperów, towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych, małych firm budowlanych, w wypadku gdy inwestycja może się oprzeć o realny popyt- tłumaczył. Jego zdaniem rynek wtórny powstawał od roku 1990 i został już wsparty wystarczająco środkami budżetowymi - mówił. Na sejmowej mównicy pojawi się temat nowoczesności budynków finansowanych w projekcie - Nowy zasób jest po prostu tańszy w utrzymaniu wszystko dzięki niższej energochłonności i niższym potrzebą remontowym . Zasadniczym powodem, dla którego propozycja nowego zasobu jest kierowana w stronę beneficjentów programu, jest to, że zasób ten co do kosztów utrzymania na pewno jest tańszy od zasobu starszego, ze względu na jego energochłonność, potrzeby remontowe, potrzeby modernizacyjne, ale także fakt, że bardzo często lokale mieszkalne na rynku pierwotnym znajdują się w zasobach, które w 52% w Polsce powstały przed rokiem 1945. Chciałbym, żebyście państwo byli tego świadomi. Jeżeli lokal mieszkalny został wybudowany przed rokiem 1945, a 52% zasobów właśnie dotyczy ta data, to oznacza, że ten lokal mieszkalny jest w zasobach, które albo spotka remont, albo w najbliższej przyszłości taki remont będzie wymuszony stanem technicznym takich zasobów - stwierdził Sekretarz Stanu

Jak widać rząd zamierza finansować budynki bardziej energooszczędne czyli po prostu ekologiczne. Czyżby rządzący dostrzegali, że ekologia w budownictwie się opłaca? A co z tym się wiąże zastosowanie odnawialnych źródeł energii w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię konwencjonalną. Miejmy nadzieję, że to będzie przełom dla budownictwa energooszczędnego w Polsce, szkoda tylko, że nie mówi się o tej znaczącej kwestii podczas debat o OZE.

Źródło: Sejm

Magdalena Pachura

kredyt, Polska, rząd, sejm, ustawa, mieszkania, projekt, vat, dofinansowanie, ekologia, komisja, polacy, debata, deweloperzy, rynek pierwotny, rynek wtórny, rodzina na swoim, aktualności, odnawialne źródła energii, rodziny wielodzietne, dom energooszczędny, oze, energia-pl.pl, energia konwencjonalna, mtbigw, dom wielorodzinny, energochłonność
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie