Erupcje wulkaniczne mogą ochładzać klimat

Erupcje wulkaniczne mogą ochładzać klimat

Fot. ivanmarn/sxc.hu

Pyły i aerozole pochodzące nawet z relatywnie niewielkich erupcji wulkanów mogą przedostawać się do wyższych warstw atmosfery w wyniku takich zjawisk pogodowych, jak np. monsuny. Tam wpływają na globalne ochłodzenie klimatu - dowodzą naukowcy na łamach Science.

Dotychczas uważano, że dotyczy to wyłącznie dużych erupcji wulkanicznych, których siła wyrzuca cząsteczki aerozoli powyżej troposfery, do spokojnej stratosfery - wyjaśnia kierownik międzynarodowego zespołu badawczego, Adam Bourassa z University of Saskatchewan w Kanadzie.

- Jeśli aerozol znajduje się w niższej atmosferze, wpływają na niego zjawiska pogodowe, co sprawia, że w końcu opada na ziemię. Kiedy jednak osiągnie stratosferę, może tam pozostawać przez lata i w ten sposób wywiera długotrwały efekt - opisuje badacz.

Ten efekt to rozpraszanie promieni słonecznych i przez to mniejsze nagrzewanie się powierzchni Ziemi.

Naukowcy podają przykład erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 r. W jej wyniku na pewien czas globalna temperatura obniżyła się o pół stopnia Celsjusza.

Zespół analizował skutki erupcji wulkanu Nabro w Erytrei w czerwcu 2011 r. Wiatr porwał gaz wulkaniczny i drobiny aerozoli (kropelki kwasu siarkowego) na trasę letniego monsunu azjatyckiego.

Cięższy pył opadł, ale gaz i lżejsze kropelki przedostały się do stratosfery, która znajduje się ok. 10 km (na biegunach) do 17 (na równiku) nad powierzchnią Ziemi.

wulkan, klimat, atmosfera, aerozol
PAP
Czytaj także
Polecane galerie