Ewakuacja rosyjskiej stacji polarnej

Ewakuacja rosyjskiej stacji polarnej

Fot. WENSTRUP/SIPA/EastNews

Rosyjska dryfująca arktyczna stacja naukowa Biegun Północny-40 zostanie ewakuowana z powodu wywołanych topnieniem pęknięć pola lodowego wokół stacji - poinformowało ministerstwo ds. zasobów naturalnych i ekologii Rosji.

Szef resortu Siergiej Donskoj zarządził przygotowanie w ciągu trzech dni planu ewakuacji stacji, gdzie obecnie jest 16 osób.

Pęknięcia pola lodowego wokół stacji Biegun Północny nie tylko zagrażają dalszej jej pracy, ale też stwarzają groźbę zanieczyszczeń ekologicznych w rejonie dryfowania, czyli w pobliżu strefy ekonomicznej Kanady, a także utraty sprzętu. Do ewakuacji, którą zaplanowano na czerwiec, ma zostać wykorzystany lodołamacz atomowy Jamał.

Rosyjskie media podkreślają, powołując się na szefa ekspedycji przedstawiciela Instytutu Arktyki i Antarktyki Władimira Sokołowa, że ewakuacja ma charakter planowy i zostanie przeprowadzona po to, by uniknąć sytuacji, gdy dla ratowania życia ludzkiego trzeba było stosować nadzwyczajne środki.

To druga w ciągu kilku lat ewakuacja rosyjskiej stacji polarnej. Do poprzedniej doszło w roku 2010. Decyzję zamknięcia stacji naukowej Biegun Północny-37 podjęto, gdy dryfująca wielka kra, na której znajdowali się polarnicy, pękła na kilka części.

Czytaj więcej w Money.pl
Dni Arktyki są policzone. Lód stopnieje już za...
Badacze wzięli pod uwagę trzy różne sposoby prognozowania przyszłej sytuacji.
Topnieją lody. Będą nowe, polarne szlaki
- To równie ekscytujące z punktu widzenia gospodarczego, co niepokojące w kategoriach bezpieczeństwa - przyznają autorzy badania.
Światowe gwiazdy w Rio ratują Arktykę
Projekt wspierają dziesiątki gwiazd i autorytetów z całego świata.
ekologia, ewakuacja, arktyka, stacja badawcza, biegun północny-40
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
grubybenek
158.75.205.* 2013-05-24 13:28
Czyli efekt cieplarniany ma się w najlepsze