Firmy mogą się starać o dotacje na poprawę efektywności energetycznej

Firmy mogą się starać o dotacje na poprawę efektywności energetycznej

Fot. industrieblick - Fotolia.com
Wczoraj ruszył nabór wniosków na dofinansowanie projektów poprawiających efektywność energetyczną firm. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy ponad 340 mln zł na ten cel w formie dotacji i pożyczek.

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Środowiska, środki będą przekazywane w ramach programu Wsparcie dla przedsiębiorców w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki. Budżet w ramach konkursu oszacowano na ponad 340 mln zł dla nowych inwestycji oraz 5 mln zł na wykonanie audytów energetycznych.

To jeden z pierwszych skonsolidowanych programów, ogłaszanych przez NFOŚiGW w tym roku. Jego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania firm na środowisko. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać pieniądze np. na zmniejszenie zużycia surowców, zwiększenie efektywności energetycznej, ograniczanie szkodliwych emisji do atmosfery, energetyczne wykorzystanie odpadów przemysłowych czy wykonanie audytu energetycznego.

Program składa się z trzech części. W ramach pierwszej, na audyty energetyczne przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dotacje do 70 proc. kosztów. W kolejnej części programu Zwiększenie efektywności energetycznej dofinansowane będą inwestycje, prowadzące do oszczędności energii lub wzrostu efektywności energetycznej. Z komunikatu resortu środowiska wynika, że przystąpienie firmy do programu będzie uwarunkowane wcześniejszym przeprowadzeniem audytu energetycznego lub elektroenergetycznego.

Z kolei w trzeciej części programu pod nazwą E-KUMULATOR - Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu na wsparcie będą mogły liczyć m.in. projekty związane z wytwarzaniem energii i paliwa z przemysłowych odpadów i osadów ściekowych, zmniejszeniem zużycia surowców pierwotnych oraz ograniczeniem szkodliwych emisji do atmosfery. Jego realizacja planowana jest jedynie w 2014 roku (chodzi o nabór wniosków i zawarcie umów dofinansowania, natomiast projekty mogą być realizowane do końca 2017 r.).

Z programu mogą skorzystać przedsiębiorcy zużywający powyżej 20 GWh energii w roku (chodzi o energię elektryczną i cieplną łącznie). W przypadku E-KUMULATORA limit ten nie obowiązuje. Wnioski będą przyjmowane od 10 do 24 marca 2014 r. przez NFOŚiGW.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie