Fukuszima im nie straszna. Wierzą w atom [GALERIA]

Fukuszima im nie straszna. Wierzą w atom

Fot. HAP/Quirky China News / Rex Feat/EAST NEWS
USA przekonują, że elektrownie jądrowe mogą być bezpieczne. Dzieje się to w chwili, gdy wciąż trwa walka ze skutkami awarii w japońskiej Fukuszimie, a Niemcy za 9 lat chcą zupełnie rezygnować z atomu.

Departament Stanu umożliwił grupie zagranicznych dziennikarzy odwiedzenie elektrowni w Wirginii która 2 lata temu przetrwała silne trzęsienie ziemi.


Elektrownia North Anna powstała ponad 30 lat temu. Największym testem było w 2011 roku trzęsienie ziemi o sile 6 stopni w skali Richtera. Epicentrum było tylko kilkanaście kilometrów od zakładu - przyznaje wiceszef elektrowni Eugene Grecheck.

Katastrofa ich nie powstrzyma

- Reaktory automatycznie zostały wyłączone. Potem mieliśmy bardzo długie testy, które nic groźnego nie wykazały. Pomimo że trzęsienie było bardzo silne nic w samej elektrowni nie zostało uszkodzone i znów działa. - tłumaczy Eugene Grecheck.

Druga rocznica awarii elektrowni Fukushima
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA


Przedstawiciel elektrowni przyznaje, że do trzęsienia w USA doszło kilka miesięcy po awarii w Fukuszimie. Nie można jednak porównywać obu przypadków - zaznacza. W Japonii nadal nie poradzono sobie ze skutkami tsunami. W ostatnich dniach koncern TEPCO przyznał, że do oceanu trafia nadal codziennie 300 ton radioaktywnej wody. Do akcji pomocy wkroczył japoński rząd.

Niemcy rezygnują z atomu

Po katastrofie w japońskiej Fukushimie niemiecki rząd kanclerz Angeli Merkel podjął decyzję o natychmiastowym zamknięciu ośmiu starszych elektrowni atomowych i o całkowitej rezygnacji z energii jądrowej do roku 2022.

Eugene Grecheck przyznaje, że o takie decyzji w USA nie ma mowy. W całej Ameryce jest 100 reaktorów, które wytwarzają 20 procent prądu - przypomina wiceszef elektrowni North Anna.

Lobby firm nuklearnych twierdzi, że największym zagrożeniem dla energetyki jądrowej jest obecnie tani gaz pochodzący z łupków. Dlatego w tej chwili trwa jedynie budowa 5 elektrowni atomowych.

 

Protest przeciwko elektrowniom atomowym w
Niemczech
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
usa, niemcy, atom, fukuszima, elektonia
IAR
Czytaj także
Polecane galerie