Godzina dla Ziemi: Polska też wyłączyła światła

Godzina dla Ziemi: Polska też wyłączyła światła

Fot. PAP/Rafał Guz

Kilkaset budynków w Polsce i tysiące na świecie pogrążyło się w sobotę na godzinę w ciemnościach. Gasząc światła i iluminacje budynków 150 państw przyłączyło się do akcji ratowania klimatu Godzina dla Ziemi, organizowanej przez ekologów z WWF.

Światło gaszone jest w każdej strefie czasowej o godz. 20.30. W Polsce do kampanii przyłączyło się 62 miast, a na świecie kilka tysięcy.

Przechodnie na ulicach kilkudziesięciu polskich miast mogli odnieść wrażenie, że niektóre budynki po prostu zniknęły. W Warszawie w egipskich ciemnościach pogrążył się m.in. Pałac Kultury i Nauki, na którego wyższych kondygnacjach, ze względów bezpieczeństwa, świeciło się tylko kilka niewielkich czerwonych lamp.

Szczególnie zdziwiony był pewien turysta, któremu Pałac zniknął w momencie naciśnięcia migawki w aparacie fotograficznym. Wyłączono także iluminację na co dzień rozświetlonego biało-czerwonymi barwami Stadionu Narodowego. W ciemnościach utonęły też Teatr Wielki, Muzeum Narodowe, Zachęta i Uniwersytet Warszawski. Na 60 minut zgasły również kolorowe podświetlenia stołecznych mostów.


Na zdj. Stadion Narodowy w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz

Światła wygaszono również w i na budynkach rządowych - m.in. w Kancelarii Premiera, Pałacu Prezydenckim, w Belwederze, w ministerstwach finansów, środowiska czy transportu. Niemal niewidoczny przez godzinę były także m.in.: katowicki Spodek, krakowskie Sukiennice, wrocławski ratusz czy Bazylika Mariacka w Gdańsku.

Małgorzata Kosowska z WWF Polska powiedziała, że akcja Godzina dla Ziemi cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. - W zeszłym roku o godzinie "zero" zarejestrowanych było na naszej stronie 32 tys. osób. W tym roku było to ok. 62 tys. Prawdopodobnie jest to też rekord na skalę światową. Z tego co wiem, to więcej osób zarejestrowało się tylko w Rosji. To pokazuje, że coraz więcej osób chce się przyłączyć do tego symbolicznego gestu - dodała.

Ekolożka podkreśliła, że tegorocznej akcji wzięła udział rekordowa liczba polskich miast - 62. W 2012 roku było ich 49. Jej zdaniem świadczy to o tym, że Polacy są świadomym i odpowiedzialnym społeczeństwem.

Ekolodzy przypominają, że nasze codzienne wybory wpływają na stan przyrody wokół nas. Zakręcenie kranu, przesiadka z samochodu do komunikacji miejskiej bądź na rower czy wyłączenie zbędnego oświetlenia może dać Ziemi tak potrzebny oddech.

W tym roku w akcji Godzina dla Ziemi wzięło udział kilka tysięcy metropolii i miast w 150 państwach. Zgasło wiele charakterystycznych budowli jak Empire State Building w Nowym Jorku, Sydney Opera House, Big Ben w Londynie, Petronas Twin Towers w Kuala Lumpur, Brama Brandenburska Berlinie czy Wieża Eiffla w Paryżu.

Informacje o akcji w Polsce można znaleźć na stronie www.godzinadlaziemi.pl, a na witrynie www.earthhour.org o działaniach na całym świecie. To już siódma akcja Godzina dla Ziemi. Po raz pierwszy zorganizowano ją w 2007 r. w Sydney.

ekologia, wwf, światło, godzina dla ziemi
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ag1234
217.96.34.* 2013-03-25 09:30
Tak, walczymy, wyłączając urządzenia elektryczne, ale nikt nie patrzy na to, że kotłów energetycznych na godzinę nikt nie wygasi - paliwo nadal musi być podawane, parametry pracy (ciśnienie i temperatura również), wskutek czego rzeczywisty efekt ma tylko i wyłącznie propagandowy wydźwięk. Tyle w temacie.
Ekologekonomiczny
89.76.163.* 2013-03-24 02:28
-----Wpis usunięty z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl.---------
i to by było na tyle
83.29.240.* 2013-03-23 22:35
W wielu gminach od dłuzszego czasu organizowane sa nie tylko godziny ale całe miesiące dla Ziemii.
Zobacz więcej komentarzy (5)