Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Godzina dla Ziemi. Zgasło 147 krajów [GALERIA]

Godzina dla Ziemi. Zgasło 147 krajów

Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Architektoniczne wizytówki australijskiego Sydney - monumentalny most portowy i pobliski gmach opery - pogrążyły się dziś w ciemnościach, gdy Australijczycy wyłączyli światła na Godzinę Ziemi, by zwrócić uwagę na konieczność walki ze zmianami klimatu.

[Aktualizacja: godz. 20:46]

Setki znanych obiektów na całym świecie, w tym Katedra Narodowa w Waszyngtonie, londyński Big Ben i Wielki Mur Chiński zostały bądź zostaną zaciemnione o godzinie 20.30 czasu lokalnego.

Wyłączanie świateł na Godzinę Ziemi rozpoczęło się w 2007 roku w Sydney jako impreza organizowana tylko w tym mieście, by następnie upowszechnić się na całym świecie.

fot: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKYGodzina dla Ziemi w Moskwiefot: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOVPuszczają chińskie lampiony zobacz całą galerięWedług mającej swą siedzibę w Waszyngtonie organizacji ekologicznej WWF, która patronuje Godzinie Ziemi, w bieżącym roku wyłączanie świateł odbędzie się w 147 krajach - czyli w 22 więcej niż w roku ubiegłym. W tym roku do akcji dołączyły między innymi Libia, Algieria, Butan i Gujana Francuska.

Gaszą też w PolscePunktualnie o godzinie 20.30 w Warszawie zgasła też iluminacja Pałacu Kultury i Nauki, Zamku Królewskiego, Teatru Wielkiego, kancelarii Prezesa Rady Ministrow oraz kilku mostów na Wiśle.

W Krakowie w ciemnościach pogrąży się Kopiec Kościuszki oraz Sukiennice, a także Spodek w Katowicach. Wszystko za sprawą akcji Godzina dla Ziemi. Wyłączenie światła to symboliczny gest, który ma przypomnieć, że wszyscy powinniśmy dbać o środowisko naturalne - mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska:

- Godzina dla Ziemi jest symbolem, że pamiętamy o środowisku. To tak naprawdę początek, bowiem to od naszych domów powinniśmy zacząć dbać o naturę - przekonuje Małgorzata Kosowska.

POSŁUCHAJ MAŁGORZATY KOSOWSKIEJ:

(źródło: IAR)

Światła zgasną w sumie w 47 miastach w Polsce. Na całym świecie do akcji Godzina dla Ziemi przyłączyło się147 państw. Zgaśnie między innymi oświetlenie słynnej Opery w Sydney, Most Wieżowy oraz Pałac Buckingham w Wielkiej Brytanii, a nawet Bazylika św. Piotra w Watykanie.

- Ochrona przyrody nie wymaga od nas wielu wyrzeczeń, a wręcz przeciwnie - może być bardzo przyjemna - przekonuje Małgorzata Kosowska.

Czytaj więcej o ekologii w Polsce w Money.pl
Winiecki dla Money.pl: To wciskanie ekokitu
Człowiek, który ocalił świat ostro skrytykowany przez członka Rady Polityki Pieniężnej.
Powietrze coraz lepsze. Ale nie wszędzie
Jakość powietrza w Zakopanem w sposób znaczący poprawiła się - oświadczył małopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska Paweł Ciećko.
Pralki szkodzą oceanom. Ludziom też?
Podczas prania dochodzi do uwolnienia drobinek poliestru i akrylu. Razem z wodą trafiają one do oceanów i - ostatecznie - do naszych żołądków. Wystarczy, że jemy zanieczyszczone ryby.
ekologia, środowisko, wwf, godzina dla ziemi
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
door
83.12.255.* 2012-04-01 01:02
Powinni wyłączać w centrali i przymusowo robić ludziom "godzinę dla Ziemi"

Dobrze by się rabowało sklepy.
2012-04-01 00:45
Nie ma to jak niedziałające sposoby na nieistniejące problemy.
ekoelo
83.5.250.* 2012-03-31 22:14
Problem w tym że godzina dla ziemi jest bardziej szkodliwa niż pożyteczna z punktu widzenia oszczędności i ekologii. Elektrownie muszą redukować moc, a ponowne wejście na wysokie obroty po godzinie, jest o wiele kosztowniejsze w zużyciu surowców niż utrzymywanie mocy na stałym poziomie.
Zobacz więcej komentarzy (9)