Greenpeace apeluje o zamknięcie celulozowni

Greenpeace apeluje o zamknięcie celulozowni

Fot. Sergey Saurskiy/CC BY-SA 3.0/wikimedia

Rosyjski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace wezwał w do zamknięcia celulozowni, która zanieczyszcza jezioro Bajkał na Syberii. Zasoby wodne Bajkału stanowią jedną piątą światowych zasobów wody słodkiej.

Zakłady celulozowo-papiernicze nad Bajkałem, które od lat zanieczyszczają to syberyjskie jezioro, największy rezerwuar wody słodkiej na Ziemi, muszą zostać zamknięte - powiedział agencji AFP przedstawiciel rosyjskiej filii Greanpeace'u Arkadij Iwanow.

- Są to stare zakłady, które zagrażają życiu i zdrowiu dziesiątków tysięcy mieszkańców regionu - podkreślił. - Pożar, który zniszczył wczoraj część sprzętu po raz kolejny pokazuje, że zakłady te są wyjątkowo niebezpieczne - zaznaczył.

Z powodu pożaru zakłady musiały wstrzymać prace; remont może potrwać od trzech tygodni do miesiąca - poinformował przedstawiciel ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, cytowany przez agencję Interfax.

Bajkalski Kombinat Celulozowo-Papierniczy, położony na południowym brzegu Bajkału i uruchomiony w 1966 roku, w październiku 2008 roku został czasowo zamknięty po protestach ekologów; zainstalowany wówczas system oczyszczania ścieków z zamkniętym obiegiem wody sprawił, że fabryka stała się nierentowna. Zakłady wznowiły działalność w 2010 r.

W 1996 roku Bajkał, w którym występuje ponad 1700 gatunków roślin i zwierząt, został wpisany wraz z przyległymi terenami na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warunkiem było zaniechanie odprowadzania do jeziora ścieków.

greenpeace, woda, bajkał, celulozownia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie