Greenpeace protestuje przeciwko budowie kopalni. Tym razem w Polsce

Greenpeace protestuje przeciwko budowie kopalni. Tym razem w Polsce

Fot. materiały prasowe greenpeace.pl

Kilkaset osób, w tym mieszkańcy i działacze Greenpeace, protestowali w okolicach Krobi (Wielkopolskie) przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w tamtej okolicy. Pikietujący otoczyli teren, gdzie prowadzono odwierty badawcze.

- Nie chcemy na naszym terenie kopalni odkrywkowych - protestujemy, bo nikt nas nie informował i nikt z nami nie konsultował tych działań, które mają doprowadzić do powstania na naszym terenie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego - powiedziała wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Nasz Dom.

Działacze Greenpeace wdarli się na teren odwiertu i wywiesili transparenty Stop odkrywkom i Nie dla kopalni odkrywkowych. - Wspieramy protesty mieszkańców, którzy nie chcą tych odkrywek, a my zdajemy sobie sprawę, że tego typu inwestycje nie są nam w Polsce potrzebne, a są dewastacyjne dla życia ludzi, niszczą ziemie rolnicze i środowisko. Ten i inne protesty przeciwko odkrywkom pokazują, że jest potrzebna aktualizacja polityki energetycznej w Polsce - powiedział Iwo Łoś z Greenpeace.

Teren akcji zabezpieczała policja. Funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby, które wdarły się na teren odwiertów. - Po spisaniu ich danych, zostali zwolnieni - powiedział rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

- Protesty części społeczności lokalnej są rzeczą naturalną przy tego typu projektach. Rozumiemy to i staramy się na bieżąco odpowiadać na wszystkie pytania i wątpliwości. Pragnę jednocześnie zauważyć, że dzisiejszy protest nie odzwierciedla opinii ogółu mieszkańców gmin Krobia i Miejska Górka na temat prowadzonych przez nas badań - poinformował Michał Czekański ze spółki PAK Górnictwo.

Badania geologiczne złoża węgla brunatnego w rejonie Poniec-Krobia i Oczkowice prowadzi firma PAK Górnictwo sp. z o.o. Prace są wykonywane na podstawie koncesji wydanej przez Ministra Środowiska w maju 2011 r. na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla brunatnego na tym obszarze. Jej zadaniem jest dokładne udokumentowanie znajdujących się w tym rejonie zasobów.

- Pragniemy wyraźnie zaznaczyć, że spółka wykonuje koncesję na rozpoznawanie złoża, a nie na wydobycie węgla brunatnego - poinformował Czekański.

Według Czekańskiego prace związane z rozpoznaniem złóż węgla brunatnego mają strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. Z węgla brunatnego produkowane jest ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. Stanowi on nadal najtańszy surowiec energetyczny.

Czytaj więcej w Money.pl
Greenpeace na dachu elektrowni jądrowej
Policja najpierw zatrzymała ponad 50 działaczy, a później jeszcze kilku kolejnych, którzy ukrywali się na dachu elektrowni jądrowej.
Prawdziwa twarz ekoterrorystek
Nie przykuwają się do drzew, nie zbierają pieniędzy, wychowują dzieci. Walczą o środowisko i ze stereotypami.
Zaatakowali Gazprom. Trwa akcja na morzu
Rosyjski koncern może skazić ogromną ilość wody i nawet 3000 kilometrów wybrzeża.
greenpeace, kopalnia, odkrywki, krobie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Dajmy im po ryju
31.11.240.* 2012-11-05 10:40
O niemiecka agentura znów podnosi ryj, jak tu jeszcze bardziej przypier...ć tym Polacken.
ueNIE
78.31.155.* 2012-11-01 01:19
Mamy Krajową Ligę Ochrony Przyrody i to wystarczy jestem za zakazem działalności GrinPisow, Niech wracaja skąd przyszli
ga
178.235.174.* 2012-10-31 22:33
jakby przelac im mln zlotych to zamkneli by gebe, ekoterrorysci :)
Zobacz więcej komentarzy (12)