Greenpeace przejął Shella. To początek wojny [WIDEO]

Greenpeace przejął Shella. To początek wojny

Fot. Greenpeace

Greenpeace przejął dziś kontrolę nad główną siedzibą firmy Shell, a Sylvia Borren, dyrektorka holenderskiego biura organizacji, wprowadziła się do biura byłego dyrektora generalnego firmy, Petera Vosera.

To zaledwie jeden z elementów akcji, która wystartowała dziś rano w Hadze w Holandii. W tym samym czasie 70 aktywistów zablokowało wejście do budynku siedziby Shella. Celem organizacji jest powstrzymanie paliwowego giganta przed rozpoczęciem odwiertów w Arktyce. To tam bowiem firma zdecydowała się szukać ropy.- Shell przedstawia się jako firma przyjazna środowisku. W rzeczywistości jednak inwestuje w niezmiernie ryzykowne projekty, jak ten w Arktyce, w celu wyciśnięcia z ziemi ostatnich kropel ropy - uważa Borren. - Oczekujemy, że Shell wycofa się z tych planów i zainwestuje swoje miliardy dolarów w czystą energię, taką jak słońce i wiatr.

Zgodę na rozpoczęcie próbnych wierceń na terenach arktycznych Alaski Shell dostał w lutym tego roku. Przyznał mu je amerykański Departament Spraw Wewnętrznych. Wcześniej pojawiały się jednak ostrzeżenia, że podczas prac może dojść do wycieku ropy. Gdyby do tego doszło, znajdujące się tam formacje lodu uniemożliwiłyby szybkie zatrzymanie wycieku. To z kolei mogłoby doprowadzić do katastrofy i przyczynić się do wymarcia już i tak zagrożonego niedźwiedzia polarnego.

Akcja Greenpeace. Przejęli kontrolę nad siedzibą firmy Shell
  • fot: Greenpeace
  • fot: Greenpeace
  • fot: Greenpeace
  • fot: Greenpeace
Dzisiejsza akcja to część większego projektu Greenpeace, który ruszył trzy tygodnie temu. Jego celem jest zblokowanie planów firm paliwowych takich jak Shell i Gazprom oraz tzw. krajów arktycznych, czyli Kanady, Rosji, Danii, Norwegii i USA. W odpowiedzi na stale rosnące zapotrzebowanie na ropę i jej kurczące się zasoby, chcą one ruszyć bowiem z eksploatacją Arktyki, uważaną za jeden z nielicznych nienaruszonych jeszcze przez człowieka ekosystemów.

To przeciwko tym planom Greenpeace chce zebrać milion podpisów i zamknąć je w kapsule pod czaszą lodową bieguna północnego. Dotąd udało się zebrać prawie 800 tysięcy, pośród których znalazły się podpisy takich sław jak Paul McCartney, Jude Law, Penelope Cruz, Robert Redford, Sir Richard Branson czy Pedro Almodovar.

Czytaj więcej w Money.pl
Światowe gwiazdy w Rio ratują Arktykę
Projekt wspierają dziesiątki gwiazd i autorytetów z całego świata.
Mogą wstrzymać produkcję ropy naftowej
Przyczyną protestu jest spór o wcześniejsze emerytury. Rząd grozi masowymi zwolnieniami.
Szwajcaria nie zrezygnuje z ropy z Iranu
Unijny zakaz importu i transportowania ropy naftowej z Iranu, który wszedł w życie 1 lipca, ma zwiększyć presję na Teheran w kwestii jego programu nuklearnego.
ropa, greenpeace, shell, arktyka
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
be patient
79.110.201.* 2012-07-13 17:52
Katastrofa na skale swiatowa, dla tych co nie sa na biezaco: cieply prad zatokowy Golfstrom zwolnil o 35% w ciagu ostatnich 40 lat, jezeli sie zatrzyma to czeka nas zima polarna.

To dlatego Anglicy zainwestowali MILIONY GBP zeby monitorowac co sie dzieje na dnie oceanu.
zniszczyc wszystko a póżniej co ???
89.70.198.* 2012-07-13 15:28
Popieram ich działania.
odyseja
193.111.166.* 2012-07-13 15:22
Hahaha, już widzę jak zatrzymają Gazprom. Putin pośle ich do gułagów i więcej o nich nie usłyszymy, w Rosji nie pieprzą się z ekoświrami jak na zachodzie, tam się do nich strzela.