Jak wyglądałaby Kancelaria Premiera i Sejm zniszczone przez odkrywkę?

Jak wyglądałaby Kancelaria Premiera i Sejm zniszczone przez odkrywkę?

8 lipca pod Kancelarią Premiera protestowało kilkuset przeciwników budowy nowych kopalni odkrywkowych. Demonstranci rozwinęli transparenty z hasłem "STOP odkrywce" oraz zaprezentowali fotomontaże pokazujące, jak wyglądałby Sejm, Kancelaria Premiera oraz sopocki dom premiera Donalda Tuska, gdyby stanęły na drodze kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Mieszkańcy zagrożonych terenów, trzymając się za ręce, uformowali długi na 100 metrów łańcuch ludzi wzdłuż Kancelarii Premiera. Zapowiedzieli w ten sposób wielotysięczną, międzynarodową akcję protestacyjną "Łańcuch ludzi STOP odkrywce", która odbędzie się 23 sierpnia w gminach Gubin i Brody (woj. lubuskie). Przekazano też apel, w którym wezwano premiera do wycofania się z planów budowy nowych kopalni odkrywkowych.

Greenpeace Polska

Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbyła się demonstracja mieszkańców terenów zagrożonych budową kopalni odkrywkowych, którzy nie zgadzają się na realizację planów budowy kolejnych odkrywek. Wręczyli premierowi apel, w którym wezwali do rezygnacji z planów eksploatacji złóż węgla brunatnego na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii. Demonstrujący przynieśli ośmiometrowy transparent z hasłem "Łańcuch ludzi STOP odkrywce", w ten sposób przypominając, że 23 sierpnia w woj. lubuskim, na polsko-niemieckiej granicy (Łużyce), odbędzie się wielotysięczna, międzynarodowa akcja solidarnościowa przeciwko budowie nowych kopalni odkrywkowych w gminach Gubin i Brody oraz w sąsiednich gminach niemieckich. Akcja jednocześnie ma promować rozwiązania na rzecz przyjaznej ludziom i środowisku energetyki odnawialnej.

"Kopalnie odkrywkowe to gospodarka rabunkowa. W naszych gminach odbyły się prawnie ważne referenda, w których zdecydowana większość mieszkańców powiedziała NIE dla kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Domagamy się, by rząd uszanował wolę mieszkańców. Już teraz rozwijamy odnawialne źródła energii na naszych terenach i to jest właśnie szansa dla regionu i dla bezpieczeństwa energetycznego Polski" - mówi uczestniczący w demonstracji Ryszard Kowalczuk, wójt gminy Brody (lubuskie).

Rząd oraz koncerny węglowe (PGE i PAK) planują budowę kopalni odkrywkowych węgla brunatnego w aż czterech województwach: lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. W lubuskich gminach Gubin i Brody proces inwestycyjny jest najbardziej zaawansowany. Planowane kopalnie odkrywkowe oznaczać będą dziury w ziemi o łącznej powierzchni aż 400 kilometrów kwadratowych, wywłaszczenia nawet 30 tysięcy osób oraz nieodwracalne zniszczenie tysięcy hektarów lasów, pól uprawnych i infrastruktury.

Plany budowy kopalni odkrywkowych skazują Polskę na wieloletnie uzależnienie od spalania szkodliwego dla ludzi i środowiska węgla brunatnego, ale również skazują wiele regionów na powolną, trwającą wiele lat degradację. Mieszkańcy terenów zagrożonych budową odkrywek narzekają, że widmo odkrywek blokuje rozwój gmin i prowadzenie innych inwestycji.

"Żyjemy w cieniu kopalni, która ma powstać w naszej gminie. Na razie są to plany rządu i PGE, ale same te plany już blokują rozwój naszej gminy - odstraszają inwestorów z innych branż i utrudniają życie rolnikom, którym Agencja Nieruchomości Rolnych nie chce przedłużać dzierżaw i sprzedaży ziemi. Odkrywek jeszcze nie ma, a gmina już traci" - mówi Zbigniew Barski, wójt gminy Gubin (lubuskie).

Porównanie polityki polskiego rządu ze scenariuszem "Rewolucji energetycznej dla Polski" udowadnia, że w naszym kraju rozwój źródeł odnawialnych i podnoszenie efektywności może najszybciej i w trwały sposób pomóc w uniezależnieniu się od importu paliw kopalnych. Dzięki stopniowemu przejściu na OZE i obniżaniu zapotrzebowania na energię, import paliw kopalnych w roku 2030 mógłby się zmniejszyć aż o 36 procent w stosunku do rządowej strategii energetycznej. W ramach tego udział gazu ziemnego spadłby o 14 procent, węgla kamiennego - 28 procent, brunatnego - 36 procent, a ropy o 47 procent.

Greenpeace Polska

inwestycje, warszawa, gospodarka, przemysł, węgiel, wydobycie, greenpeace, ekologia, protest, ochrona środowiska, kancelaria premiera, innowacje, informacje, energia odnawialna, węgiel brunatny, aktualności, odnawialne źródła energii, oze, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, kopalnia odkrywkowa, energiamax.pl, stop odkrywce
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
realista
83.8.243.* 2014-07-09 11:44
Premier Tusk i tak nie ma wyobraźni, więc nie wiem, po co z nim w ogóle rozmawiać. Nie głosować na PO i tyle.