Japonia przeznaczy 500 milionów dolarów na usunięcie skażenia w Fukushimie

Japonia przeznaczy 500 milionów dolarów na usunięcie skażenia w Fukushimie

Fot. PAP/EPA/JAPAN NUCLEAR REGULATION AUTHORITY
Władze Japonii zobowiązały się dzisiaj przeznaczyć pół miliarda dolarów na usunięcie wycieków radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie.

Jak poinformował minister gospodarki Toshimitsu Motegi, rząd wyasygnuje dziesiątki miliardów jenów w celu zwalczenia skażenia wody po wykryciu nowego ogniska silnego promieniowania przez zarządzającą elektrownią spółkę Tepco.

Jeszcze dzisiaj władze ogłoszą jakie środki zostaną wdrożone do walki z kryzysem wokół zniszczonej w następstwie trzęsienia ziemi z marca 2011 roku siłowni jądrowej.

Japońskie media podały, że fundusze publiczne przeznaczone na ten cel sięgną 50 mld jenów, czyli ponad 500 mln dolarów. Część środków będzie pochodziła z rezerw budżetowych. Za 32 mld jenów planuje się zamrozić pas ziemi wokół źródła radiacji, który ma powstrzymać przepływ zanieczyszczonych wód podziemnych. Kolejne 15 mld jenów ma pomóc w usunięciu skażenia wody.

Towarzyszące silnemu trzęsieniu ziemi tsunami uderzyło 11 marca 2011 roku w położoną na północ od Tokio elektrownię Fukushima, powodując stopienie się prętów paliwowych w trzech reaktorach oraz promieniotwórcze skażenie okolicznych terenów, z których ewakuowano 160 tys. osób. Była to największa katastrofa nuklearna od czasu wybuchu reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Japoński reaktor zagrożony. Osuwa się ziemia
Pięć dni temu zauważono, że z jednego z takich zbiorników wycieka silnie skażona woda.
Stworzą reaktor jądrowy IV generacji
Polska dotychczas była w programie reaktora Allegro obserwatorem, teraz angażuje się na pełną skalę.
Mamy partnerów do projektu reaktora
Do finansowania projektu na pewno będzie można używać funduszy unijnych.
inwestycja, reaktor
PAP
Czytaj także
Polecane galerie