Japoński statek staranował ekologów

Japoński statek staranował ekologów

Fot. MJTR (´・ω・)/CC/Flickr

Organizacja ochrony przyrody Sea Shepherd Conservation Society poinformowała, że dwie jej łodzie zostały staranowane przez japoński statek wielorybniczy na Oceanie Antarktycznym. Nikt nie został ranny.

Według SSCS japońska jednostka Nisshin Maru celowo zderzyła się ze statkami ekologów, Steve Irwin i Bob Barker, po czym nakazała im opuszczenie terenu.

- Nisshin Maru staranował Steve Irwin i Bob Barker, ale oba statki nadal utrzymują swoje pozycje - powiadomił na Facebooku założyciel SSCS Paul Watson. - Bob Baker nabiera wody w maszynowni.

Rzecznik prasowy organizacji Jeff Hanson wyjaśnił w rozmowie z australijskim radiem ABC, że Steve Irwin ma uszkodzoną rufę oraz prawą burtę. Dodał, że japońska straż przybrzeżna obrzuciła ekologów granatami hukowymi.

Sea Shepherd Conservation Society prowadzi na Oceanie Antarktycznym akcję Zero tolerancji przeciwko połowom wielorybów. Organizacja wysłała na wody w pobliżu Antarktydy cztery statki, których załogi liczą łącznie 120 osób. Z powodu działań organizacji oraz złej pogody w sezonie 2011/2012 Japonia złowiła jedynie 267 z 900 waleni, które zaplanowała.

Obowiązujące od 1986 roku międzynarodowe moratorium na połów waleni dotyczy tylko rybołówstwa komercyjnego. Japonia nadal poluje na te ssaki morskie, organizując wyprawy w ramach działań Instytutu Badań Waleni (ICR) i uzasadniając je celami naukowymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie zatopili statek. Płynął na Alaskę
Amerykańska straż przybrzeżna ostrzelała i zatopiła japoński statek-widmo, dryfujący po Pacyfiku w kierunku Alaski.
Japoński podatnik dopłaca do rzezi wielorybów
Japońska flota wielorybnicza nie tylko oburza światową opinię publiczną zabijając wieloryby, ale w dodatku przynosi straty.
Tysiące zakładników na jednym statku
Cztery tysiące zakładników w jednym miejscu. Tylu pasażerów i członków załogi znajduje się na amerykańskim statku wycieczkowym, który zepsuł się 4 dni temu na wodach Zatoki Meksykańskiej.
japonia, statek
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-02-21 15:30
Ot cała mentalność Japończyków... niszczyć!!
tomek29kce
85.128.37.* 2013-02-20 14:33
Może ci ekolodzy po prostu nie znali się na regułach pierwszeństwa na morzu i dlatego zostali staranowani :-)
2013-02-20 14:09
kiedys byla podobna sytuacja jak starnowali jakas lodz greenpeece mega super nowoczesna. Czasem mam wrazenie ze ci ekolodzy i obroncy pokrzywdzonych, sami wyrządzają wiecej szkody niz to wszytsko warte jest
Zobacz więcej komentarzy (4)