Jezioro Whillans zdobyte. Dowiercili się! [WIDEO]

Jezioro Whillans zdobyte. Dowiercili się!

Fot. YouTube.com

Amerykanie dowiercili się do jeziora Whillans, leżącego niemal kilometr pod lodem Antarktydy. Dotarcie do zbiornika zasygnalizowały czujniki umieszczone na specjalnym wiertle, wykorzystującym gorącą wodę - poinformowano na stronie projektu Wissard.

Kontakt wiertła z wodą sygnalizowała reakcja specjalnych czujników, wykrywających zmiany ciśnienia, zamontowanych na systemie do wierceń. Potwierdzenia dostarczyła kamera, spuszczona w dół odwiertu.

Jezioro Whillans leży w zachodniej części Antarktyki, na południowo-wschodnim krańcu Morza Rossa. Zdaniem naukowców bardziej niż typowe jezioro, przypomina ono gęsty system strumieni lub nawet deltę rzeki. Zajmuje ok. 60 km kw. i jest stosunkowo płytkie.

Uczestnicy projektu Wissard (Whillans Ice Stream Subglacial Access Research Drilling) do przebijali się przez lód za pomocą gorącej wody. Średnica otworu, który wywiercili wynosi ok. 30 cm. O przebiciu się do jeziora na głębokość 801 m poinformowali na blogu, na którym zdają relację z postępu projektu: http://www.wissard.org/multimedia/image -of-the-day/see-all.

Jak zapowiadają naukowcy, czeka ich opuszczenie sprzętu badawczego i czujników, które pozwolą zbadać panujące w zbiorniku warunki i tamtejsze środowisko. Część próbek zostanie zbadana na miejscu w przenośnych laboratoriach. Próbki do bardziej szczegółowych analiz trafią do laboratoriów uniwersytetów zaangażowanych w projekt.

Według ekspertów pod lodem Antarktydy kryje się ponad 300 dużych akwenów. Projekt związany z dotarciem do jeziora Whillans jest jednym z kilku równoległych, zmierzających do zbadania tych zbiorników. W grudniu, z powodu problemów technicznych, wiercenie do swojego jeziora Ellsworth wstrzymali Brytyjczycy.

Z kolei Rosjanie, obozujący nad jeziorem Wostok, co prawda pobrali próbki wody, ale do tej pory nie informowali o bardziej znaczących odkryciach. W porównaniu do jeziora Wostok (ukrytego pod czterokilometrową warstwą lodu) czy Ellsworth (3 km) - Whillans leży stosunkowo płytko, a jego woda jest systematycznie wymieniania poprzez sieć strumieni.

antarktyda, jezioro, whillans
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-01-30 15:35
Nieðługo na wierzch wyjdą dziwne stworzenia!
jotka50
213.184.8.* 2013-01-29 18:40
Morsy - do kąpieli!