Koniec z GMO w Polsce. Jest nowa ustawa

Koniec z GMO w Polsce. Jest nowa ustawa

Fot. turbopixel/iStockphoto

Będzie zakaz uprawy GMO w Polsce. Zapewnił o tym dzisiaj minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba. Ma to umożliwić przyjęta na poprzednim posiedzeniu Sejmu ustawa o nasiennictwie przygotowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Stanisław Kalemba powiedział, że dzięki nowym przepisom ustawy, w życie wejdzie rozporządzenie zakazujące upraw roślin GMO. Chodzi głownie o kukurydzę MON810 oraz ziemniaki amflora.

- Do tej ustawy, jako załączniki, zostały przygotowane projekty rozporządzeń, które po podpisaniu ustawy przez pana prezydenta, będą wydane i zostanie wprowadzony zakaz uprawy roślin GMO.Stworzony zostanie mechanizm wyjaśniania, ustalania nielegalnych upraw, niszczenia ich i ponoszenia wysokich konsekwencji.Polska stanie się faktycznie wolna od GMO - podkreślił.

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie protestowało dzisiaj kilkadziesiąt osób przeciwnych GMO w Polsce. Domagali się, aby Bronisław Komorowski zawetował ustawę.

Ustawa dopuszcza do obrotu materiał siewny modyfikowany genetycznie oraz jego stosowanie przez rolników. Zawiera jednak odpowiednie przepisy, które umożliwiają skuteczne wprowadzenie zakazu GMO na terenie Polski bez odpowiedniej zgody Unii Europejskiej. Projekt ustawy o nasiennictwie czeka obecnie na podpis prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
"Mówią, że są przeciw GMO. Naprawdę są za"
Politycy PiS zarzucili rządowi PO-PSL, że w kwestii GMO działa na szkodę państwa i polskiego rolnictwa.
Minister obiecuje dodatkowe miliardy
Stanisław Kalemba będzie domagać się zwiększenia dopłat unijnych dla polskiego rolnictwa.
Karmili szczury GMO. Zachorowały i zdechły
Tym razem powodem kontrowersji są badania Francuzów, którzy twierdzą, że szczury przez dwa lata karmione kukurydzą GMO żyły krócej i chorowały na raka.
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
delinka
193.23.61.* 2012-11-26 14:39
Ponieważ protestuje coraz to więcej środowisk, uknuto intrygę, tak aby zmanipulować ludzi, którzy nie chcą GMO a nie siedzą w temacie na tyle głęboko , aby tą intrygę przejrzeć.Należałoby wysłuchać obrad Podkomisji, Komisji i Sejmu kiedy procedowano ustawę o nasiennictwie, aby zrozumieć tę manipulację.

Projekt rządowy ustawy o nasiennictwie utrzymywał w mocy zakaz obrotu materiałem siewnym GMO, ponieważ Prezydent uważał, że nie można go uchylać dopóki nie będzie kompleksowego prawa zabezpieczającego nas przed GMO. W trakcie procedowania jego projektu USUNIĘTO zakaz obrotu materiałem siewnym GMO i jednocześnie ODRZUCONO poprawki mniejszości o nakazie znakowania opakowań z materiałem siewnym i zobowiązaniu hodowcy o deklarowaniu czy odmiana jest genetycznie zmodyfikowana.

Po wejściu w życie ustawy Monsanto będzie mogło legalnie sprzedawać MON 810 nawet o tym nie informując rolników.

Jednocześnie ustawa daje możliwość wydania zakazu stosowania odmian GMO przez Radę Ministrów.Tylko taki zakaz będzie dotyczył STOSOWANIA a nie sprzedaży. Pytanie kto jest w stanie skontrolować wszystkie pola na obecność GMO, skoro wiemy jak mało pieniędzy mają poszczególne Inspekcje, już teraz powinny monitorować żywność na obecność GMO, a są w stanie pobrać tylko około 100 prób rocznie.Wydanie zakazu przez Radę Ministrów też jest iluzoryczne i nie wiadomo czy do tego dojdzie i na jakie odmiany GMO będzie ten zakaz.a firmy zaczną sprzedawać GMO bo ich ten zakaz nie będzie dotyczył.Ogólnie sytuacja jest bardzo zła i nie możemy dopuścić do uchylenia zakazu obrotu dopóki nie mamy zakazu na uprawy ponieważ bardzo szybko dojdzie do skażenia pól na olbrzymią skalę. Zakaz upraw można wprowadzić na bazie obowiązującego prawa i nie trzeba do tego nowej ustawy - taka jest opinia przedstawiona przez przedstawicielkę MSZ podczas Debaty u Prezydenta."
Adrian A.
89.228.167.* 2012-11-22 23:28
tnij.org/petycja-gmo
monkin
62.69.192.* 2012-11-22 21:25
To w sprawie ACTA i darmowych pornoli wyszły masy na ulicę a o niebo ważniejsze jedzenie z GMO i testy na Polakach to tylko kilkuosobowa pikieta przed sejmem?! Co z tą Polską?
Zobacz więcej komentarzy (20)