Konwencja dotycząca zanieczyszczeń rtęcią. Jest porozumienie

Konwencja dotycząca zanieczyszczeń rtęcią. Jest porozumienie

Fot. FlashStef/CC/Flickr

Po czterech latach trudnych negocjacji ponad 140 państw porozumiało się ws. pierwszej globalnej, prawnie wiążącej konwencji, mającej na celu redukcję zanieczyszczenia środowiska rtęcią - poinformowała wczoraj ONZ.

Konwencja przewiduje stopniowe wycofywanie wielu produktów zawierających rtęć, takich jak baterie, termometry i niektóre lampy fluorescencyjne, ograniczanie zanieczyszczenia tym toksycznym metalem przez kopalnie, energetykę i przemysł oraz stanowi, że do 2020 r. ma wejść w życie globalny zakaz importu i eksportu rtęci.

Konwencja Minamata ws. Rtęci (nazwa pochodzi od japońskiego miasta, w którym w połowie XX w. doszło do zatrucia ludności rtęcią z odpadów przemysłowych) wejdzie w życie, gdy ratyfikuje ją co najmniej 50 krajów. Jak pisze agencja Reutera, oczekuje się, że zostanie sformalizowana w tym roku, a obowiązywać zacznie w ciągu 3-5 lat.

Agencje odnotowują, że niektóre organizacje pozarządowe chłodno zareagowały na wiadomość o porozumieniu, uważając że konwencja jest nie dość stanowcza, nie gwarantuje wyeliminowania zanieczyszczenia środowiska rtęcią i będzie wymagała poprawek.

Czytaj więcej w Money.pl
Zabili piątkę dzieci. W omyłkowym ostrzale
Siły Unii zostały wcześniej zaatakowane przez islamskich bojowników.
Obserwują Iran. Atom budzi kontrowersje
Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i delegacja irańska postanowili kontynuować kolejną rundę rozmów w sprawie kontrowersyjnego programu nuklearnego realizowanego przez Iran.
Świat popiera francuską interwencję w Mali?
Francja zapewnia o poparciu społeczności międzynarodowej dla zbrojnej interwencji w Mali. Paryż przewiduje wzmocnienie sił lądowych. Islamiści szykują tymczasem kontrofensywę.
onz, konwencja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie