Kopalnia odkrywkowa na Długim Targu w Gdańsku

Kopalnia odkrywkowa na Długim Targu w Gdańsku

Do Gdańska zawitała trójwymiarowa grafika autorstwa znanego artysty Ryszarda Paprockiego przedstawiająca fragment kopalni odkrywkowej. Można ją obejrzeć i sfotografować się "na krawędzi odkrywki" w godz. od 11:00 do 15:00. W ten sposób Greenpeace zachęca do wzięcia udziału w międzynarodowej akcji "Łańcuch ludzi STOP odkrywce", która odbędzie się 23 sierpnia.

Greenpeace/Bogusz Bilewski

Plany budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie gmin Gubin i Brody (woj. lubuskie) od lat budzą sprzeciw mieszkańców. Eksperci ostrzegają, że realizacja planów doprowadzi do zniszczenia 15 polskich wsi oraz wysiedlenia nawet 3000 osób. Planowa odkrywka doprowadzi do obniżenia poziomu wód gruntowych, tym samym do wyschnięcia studni i obniżenia jakości gleby. Kampania przeciwko budowie kopalni odkrywkowej wspierana jest przez organizacje pozarządowe, w tym międzynarodową organizację Greenpeace.

"Problem mieszkańców gmin Gubin i Brody jak w soczewce pokazuje rozdźwięk pomiędzy działaniami rządu i koncernów energetycznych a tym czego oczekują obywatele. Mieszkańcy w prawomocnym referendum jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko budowie kopalni odkrywkowej. Plany budowy kopalni odkrywkowych to gwóźdź do trumny dla rozwoju gminy oraz całego polskiego sektora energetycznego. Strategia energetyczna naszego kraju powinna wspierać rozwój energetyki obywatelskiej opartej na odnawialnych źródłach energii a nie na dalszym uzależnieniu od spalania paliw kopalnych" - powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Aby pokazać skalę zniszczeń, ekolodzy zaprezentowali na Starym Rynku w Bydgoszczy trójwymiarowy obraz, o powierzchni 45m2, przedstawiający fragment kopalni odkrywkowej. Autorem wstrząsającej wizualizacji jest znany artysta Ryszard Paprocki. Przez cały dzień mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli obejrzeć obraz, zrobić sobie zdjęcie "na krawędzi odkrywki" oraz porozmawiać z obecnymi na miejscu działaczami Greenpeace.

23 sierpnia 2014 r. na polsko-niemieckich Łużycach odbędzie się wielotysięczna, międzynarodowa akcja solidarnościowa "Łańcuch ludzi STOP odkrywce", który połączy dwie zagrożone zniszczeniem miejscowości: polskie Grabice z niemieckim Kerkwitz.

Zdjęcia przedstawiające obraz na Długim Targu dostępne będą tutaj: https://www.flickr.com/photos/greenpeacepl/sets/72157644839772712/

23 sierpnia 2014, łańcuch ludzi STOP odkrywce
www. lancuchludzi.pl

Greenpeace Polska

energia, inwestycje, gospodarka, przemysł, węgiel, wydobycie, edukacja, gdańsk, greenpeace, ekologia, ochrona środowiska, innowacje, informacje, energia odnawialna, eko, węgiel brunatny, aktualności, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, kopalnia odkrywkowa, energiamax.pl
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie