Krótka historia o wielkim węglu

Krótka historia o wielkim węglu

W czerwcu cały kraj usłyszał o akcji CBŚ wymierzonej w jedną z największych spółek handlujących węglem w Polsce. Zatrzymano 10 osób i zabezpieczono majątek spółki.

Jak to się zaczęło?

Składy Węgla powstały w 2011 roku jako nikomu nieznany twór, z inicjatywy małej spółki MM Group, należącej do bydgoskiego biznesmena Marcina W. Działalność rozpoczęli niepozornie, od jednego placu. W krótkim czasie, na skutek agresywnej ekspansji na rynku i śmiałemu marketingowi powstały liczne oddziały spółki w całym kraju. Obecnie na terenie kraju naliczymy ich 350. Zatrudniają ponad 1000 osób.

Kontrowersje wokół spółki pojawiły się już na początku 2014 roku, gdy dziennikarze znanej stacji telewizyjnej odkryli stosowanie nieuczciwych praktyk. Chodziło o niedoważanie węgla zakupionego przez klientów o 30-50 kilogramów na każdej zamówionej tonie. Dziennikarze dotarli do byłych i obecnych pracowników firmy, którzy potwierdzili, że na polecenie kierownictwa zaniżali wartość sprzedawanego towaru.

Kamyczek do ogródka

Dziennikarze poszli dalej, przyjrzeli się jakości węgla i stwierdzili, że spółka sprzedaje rosyjski węgiel z importu jako pochodzący z naszych rodzimych kopalni, jednocześnie firmując się jako bezpośredni handlowy przedstawiciel największej polskiej spółki węglowej Kompanii Węglowej. Oczywiście przedstawiciele KW zaprzeczyli, jakoby Składy Węgla były ich autoryzowanym przedstawicielstwem. Niską jakość węgla sprzedawanego przez Składy potwierdziła nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na spółkę kara wysokości pół miliona złotych. Oczywiście UOKiK przebadał wyżej wspomniany węgiel. Co gorsza pracownicy spółki wspominali także o zwyczaju mieszania węgla z woda i kamieniami, aby zwiększyć jego ciężar. Surowiec, który pozostał po takich praktykach firma nazywała nadstawami.

Na początku 2014 roku w całej historii pojawia się nowy gracz Marek F., który wykupuje 40% udziałów w spółce. Ma wielkie plany z nią związane. W wywiadach przyznaje, że chce, aby składy stały się "czarną biedronką", były obecne w całej Polsce i zdominowały handel węglem w kraju.

Wierzchołek góry lodowej...

Ci, którzy w tamtym czasie słyszeli o nieuczciwych praktykach Składów Węgla, nie spodziewali się nawet, że jest to tylko wierzchołek góry lodowej. 5 czerwca 2014 roku policjanci Centralnego Biura Śledczego wraz z prokuraturą zatrzymali 10 osób ze ścisłego kierownictwa Składów Węgla. Zarzuty, jakie się im stawia są bardzo poważne, miedzy innymi jest to: udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych, oszustwa, wyłudzenie podatku VAT oraz pranie brudnych pieniędzy na kwotę 85 milionów złotych. W stosunku do pięciu osób zastosowano areszt tymczasowy. Jak mówi rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Sokołowski, podczas działań Policja zabezpieczyła gotówkę, samochody, maszyny i urządzenia na poczet przyszłych kar oraz wyrządzonych przestępstwami szkód. Zabezpieczono także 50 tysięcy ton węgla o wartości około 17 milionów złotych. Na podejrzanych ciąży również zarzut fałszowania dokumentacji związanej z pochodzeniem sprzedawanego przez spółkę węgla. Węgiel pochodzący z importu z Rosji i Kazachstanu sprzedawano jako polski.

Pod koniec czerwca zatrzymano Marka F. jednego z głównych udziałowców Składów Węgla, nieoficjalnie mówi się, że został on zatrzymany w związku z aferą podsłuchową. Prokuratura twierdzi, że nielegalne podsłuchy dokonywane były przy porozumieniu z Markiem F., natomiast sam podejrzany zaskarża zasadność zatrzymania do sądu. Nieoficjalnie mówi się, że Marka F. obciążają zeznaniami inni podejrzani. Jak zakończy się cala sprawa, czas pokaże. Nasuwa się refleksja, czy w obliczu takiej nieuczciwości nie jest zasadne koncesjonowanie sprzedaży węgla i większy nadzór nad importem węgla, a może jednak utworzenie Państwowych Składów Węgla nie jest takim złym pomysłem?

Joanna Lipińska-Kaźmierska

j.lipinska-kazmierska@energiamax.pl

uokik, kara, inwestycje, gospodarka, rosja, sąd, paliwa, przemysł, węgiel, wydobycie, kazachstan, innowacje, informacje, aresztowanie, cbs, podatek vat, wyłudzenia, pranie brudnych pieniędzy, komenda główna policji, aktualności, przestępstwa skarbowe, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, urząd ochrony konkurencji i konsumentów, energiamax.pl, niedoważanie węgla, państwowe skłądy węgla, składy węgla
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie