Kto kupuje złoto w ciężkich czasach?

Kto kupuje złoto w ciężkich czasach?

W niebezpiecznych czasach złoto staje się coraz bardziej wartościowe, więc rzućmy okiem, które z państw ma go najwięcej.

Oczywiście - najwięcej mają w Fort Knox - Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Ponad 8 tysięcy ton. Całkiem dobrze. Niemcy drugi - ponad dwa razy mniej złota, ale również w Ameryce, więc nie wiadomo w końcu na czyje konto pisać. W 3. dziesiątce jest Polska ze swoim 102,9 tonami złota. Też zresztą u sojuszników. Na wypadek wojny będzie czym płacić za gościnę rządu emigracyjnego.

Inny ciekawy aspekt - ile złota mają państwa w swoich rezerwach licząc na mieszkańca kraju. I tu widać różnice w bogactwie narodów:

2

Oczywiście: Szwajcaria. 130 gram na mieszkańca, bogaty kraj zostawia daleko z tyłu grupę następnych - Niemcy, Włochy, Francję, Holandię (wszystkie po około 40 gram). Możemy się pocieszyć, że Chiny mają od nas 3-krotnie mniej na mieszkańca w złocie, chociaż mają je u siebie.

I jeszcze jeden ciekawy układ - ile złoto stanowi w rezerwach złotowalutowych państwa. I tu widać charakterystyczny podział:

3

Najwięcej USA, zaraz potem kraje strefy Euro. Podział na kraje posiadające waluty rezerwowe i pozostałe kraje - jest widoczny. Z tej pozycji starają się wyrwać dwa kraje z czołówki właścicieli złota: Rosja i Turcja.

Ostatnio Rosja rzeczywiście gromadzi złoto. W ostatnim roku zwiększyła swoje zapasy o 10%, Gdy 14 lat temu miała go 340 ton, to obecnie potroiła tę wielkość. No i ostatnio - wyprzedziła Chiny . Wywołuje to wiele spekulacji, szczególnie na tle krajów rozwiniętych, które albo wysprzedają złoto, jak Francja i Szwajcaria, albo utrzymują stabilne ilości, jak USA czy Niemcy. Spekulacje czy Rosja się przygotowuje na sankcje czy ma zamiar uczynić rubla walutą rezerwową są na razie tylko spekulacjami. Zachód ma obecnie nową "riddle wrapped in a mystery inside an enigma". Nazywa się Władymir Putin.

Andrzej Szczęśniak

Szczesniak.pl

energetyka, gospodarka, przemysł, informacje, aktualności, energia i ekologia - energetyka, energiamax.pl
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie