Lawina błotna w Afganistanie. Zginęło nawet 2100 osób [WIDEO]

Lawina błotna w Afganistanie. Zginęło nawet 2100 osób

Fot. PAP/EPA
W prowincji Badachszan w północno-wschodnim Afganistanie kontynuowana jest akcja ratunkowa po przejściu lawiny błotnej, która zmiotła z powierzchni ziemi całą wieś w okręgu Argo.

Aktualizacja 09:46

Ponad 2100 osób z 300 rodzin zginęło - powiedział agencji Reuters Nawid Forotan, rzecznik gubernatora prowincji. Służby ratunkowe wspierają w akcji siły ONZ z Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie. Katastrofa dotknęła biedny górski region graniczący z Tadżykistanem, Chinami i Pakistanem. Lawina błotna, która przeszła w piątek wczesnym popołudniem przez wieś Hobo Barik pogrzebała ok. 300 domów, czyli jedną trzecią wszystkich zabudowań.

Z obawy przed kolejnymi osunięciami ziemi ewakuowano pobliską wieś. Lawinę błotną wywołały utrzymujące się od kilku dni obfite deszcze, typowe dla tej pory roku w Afganistanie. Masa rozmiękczonej ziemi zeszła w ciągu dnia, niszcząc domy i znaczne połacie pól uprawnych.

Ludzie potrzebują żywności, schronienia, pomocy medycznej, stracili wszystko - powiedział rzecznik lokalnych władz Ahmad Frotan, podkreślając, że wiele organizacji humanitarnych pospieszyło z pomocą ofiarom.

Zobacz poszukiwania żywych na miejscu tragedii:
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA

Ekipa Światowego Programu Żywnościowego (FWP) udała się w piątek rano do wioski, aby zorientować się na miejscu w potrzebach. Zabrała ze sobą racje żywnościowe, które zostaną rozdane ludności - powiedział agencji AFP rzecznik organizacji Wahidullah Amani.

W ciągu ostatnich trzech tygodni powodzie w cztery prowincjach północnego Afganistanu kosztowały życie ponad 100 osób i zmusiły do opuszczenia domów ponad 7000.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie