Leśnym słoniom grozi wymarcie w ciągu 10 lat

Leśnym słoniom grozi wymarcie w ciągu 10 lat

Fot. doc_/sxc.hu

Liczebność populacji afrykańskich słoni leśnych spadła w Afryce Środkowej o 62 proc. w ciągu ostatniej dekady - wynika z najnowszych szacunków, opublikowanych w magazynie PLOS ONE.

Analiza danych potwierdza, że afrykańskim słoniom leśnym (Loxodonta cyclotis) może grozić wymarcie i to już w ciągu najbliższych 10 lat.

W wyniku badań przeprowadzonych przez 60 naukowców zrzeszonych w Wildlife Conservation Society (WCS) wskazano, że konieczne są efektywne, szybkie i złożone działania, aby ocalić słonie. Głównym zagrożeniem jest dla nich nielegalne pozyskiwanie kości słoniowej.

Badacze wykazali też, że spore tereny zamieszkiwane przez słonie jeszcze dekadę temu, obecnie są domem dla niewielu zwierząt.

Naukowcy pod kierownictwem dr Fiony Maisels z University of Sterling (W. Brytania)przeczesywali lasy Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republiki Konga, Gabonu i Republiki Konga. - W przypadku słoni śladem ich obecności są odchody - wyjaśniła Maisels portalowi BBC News.

Wyniki potwierdziły to, co naukowcy podejrzewali. - Słonie leśne praktycznie nie występują na terenach o gęstym zaludnieniu, wysokim poziomie infrastruktury, wysokiej intensywności polowań i słabych rządach, charakteryzujących się wysokim poziomem korupcji i niedostatecznym egzekwowaniem prawa - skomentowała dr Maisels.

- Byliśmy zaszokowani, że wielkie obszary właściwie nietkniętych afrykańskich lasów straciły większość swoich słoni - powiedziała badaczka.

Działacze na rzecz ochrony środowiska podkreślają, że prawie jedna trzecia terenów zamieszkiwanych przez ten gatunek mniejszych słoni 10 lat temu, obecnie jest dla nich niebezpieczna.

Opublikowanie badań zbiegło się z konferencją Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (Cites), która odbywa się w Bangkoku w dniach 3-14 marca.

Dr Maisels wyjaśniła, że badanie programu Cites monitorowania nielegalnego zabijania słoni (Mike) wykazało, że poziom kłusownictwa ściśle wiąże się z zapotrzebowaniem na kość słoniową na Dalekim Wschodzie.

- WCS apeluje, aby sygnatariusze Cites przeanalizowali wszelkie luki prawne i potrzeby na każdym etapie handlu, żeby można było dociec, co przyczyniło się do porażki aktualnych przepisów - powiedziała badaczka, dodając, że najważniejsza w tej chwili jest walka z korupcją i poprawa egzekwowania przepisów. Jak podkreśliła, należy też usprawnić kontrolę importu i sprzedaży produktów pochodzących od dzikich zwierząt, szczególnie w państwach azjatyckich.

afryka, słonie, kość słoniowa, leśne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie