Lubuskie: W Witnicy ma powstać elektrownia fotowoltaiczna

Lubuskie: W Witnicy ma powstać elektrownia fotowoltaiczna

Fot. Jimmy_Joe/CC/Flickr

Spółka Sybac Energy kupiła od lubuskiej gminy Witnica ponad 86 ha ziemi, na której planuje budowę elektrownię fotowoltaicznej. W tym tygodniu rozstrzygnięto przetarg na sprzedaż nieruchomości. Spółka wpłaciła 1,1 mln zł wadium za działkę wycenioną na ponad 12 mln złotych.

Jak poinformował zastępca burmistrza Witnicy Eugeniusz Kurzawski, przetarg wygrała polska spółka Sybac Energy z Warszawy, powiązana ze spółką Sybac Solar GmbH, funkcjonującą w Niemczech. Ta druga firma zajmuje się energią odnawialną od wielu lat i realizuje instalacje solarne na terenie RFN.

- Inwestycja planowana w Witnicy byłaby największą tego typu farmą w Polsce. Nakłady są szacowane na 450 mln zł. Moc takiej instalacji może wynieść między 40 a 65 megawatów, w zależności od zastosowanej technologii - powiedział Kurzawski.

Jego zdaniem gmina na sprzedaży ziemi zarobi ponad 9 mln zł. Jak ocenił, to duża kwota - biorąc pod uwagę, że roczny budżet samorządu to ok. 35 mln zł. Jednorazowy zastrzyk finansowy nie będzie jednak jedyną korzyścią dla Witnicy. Do gminnego budżetu będzie także trafiać rocznie około 600 tys. zł podatków z prowadzonej przez Sybac Energy działalności gospodarczej.

- Obecnie inwestor będzie składał wniosek do spółki ENEA, dotyczący przyłączenia elektrowni do sieci. Wiemy wstępnie, że są takie możliwości. Montaż ogniw i uruchomienie elektrowni planowane jest w 2013 roku - dodał Kurzawski.

Witnica to nie jedyna lubuska miejscowość, w której ma powstać elektrownia słoneczna. Kilka dni temu Uniwersytet Zielonogórski poinformował, że prowadzi rozmowy z inwestorem chcącym wybudować podobną instalację na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie. Ma to być elektrownia o mocy 6 MW, zlokalizowana na obszarze 18 ha.

przetarg, elektrownia, sybac energy, witnica
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
mądry jasio
83.26.147.* 2012-10-04 16:56
Jak nic Niemcy pozbywaja sie fotowoltaicznego złomu - a tak naprawde to można ŚE ODNOWIC FURE, KOMÓRE i PARYTET a nie ENERGIĘ -- tępyn jaśkom nad Wisłą wcisna niedługo PERPETUM MOBILE ostatniej generacji