Małe drapieżniki kontra choroba dotykająca płazy

Małe drapieżniki kontra choroba dotykająca płazy

Fot. sxc/cc/rolve

Wpływ śmiertelnej choroby grzybiczej atakującej płazy może być mniejszy dzięki małym drapieżnikom występującym w słodkiej wodzie, które zjadają wolno pływające zarodniki grzybów - uznali naukowcy na łamach magazynu "Current Biology".

To zachowanie drapieżników może zredukować ryzyko infekcji płazów i pomóc w wyjaśnieniu przypadków występowania choroby chytridiomycosis, która jest obecnie jednym z największych zagrożeń dzikich zwierząt.

Płazy na całym świecie wymierają. Choć jedną z kluczowych przyczyn spadku bioróżnorodności płazów jest utrata siedlisk, zaostrzona ochrona obszarów ich występowania już nie wystarcza. Pojawienie się zakaźnych chorób może je doprowadzić na skraj wymarcia nawet w najbardziej pierwotnych siedliskach. "Płazy odgrywają istotną rolę w ekosystemach słodkowodnych, a kiedy ich zabraknie, to daleko idące zmiany będą nieuniknione" - powiedział dr Dirk S. Schmeller z Helmholtz-Zentrum fuer Umweltforschung (UFZ) w Lipsku.

Choroba chytridiomycosis wywoływana jest przez grzyby Batrachochytrium dendrobatidis (Bd). Atakują one skórę płazów, która jest istotna dla procesu oddychania, również w wodzie. U zainfekowanych dorosłych osobników, kijanek czy larw choroba może prowadzić do śmierci. Gatunki wrażliwe mogą lokalnie wymierać, działo się tak m.in. w Ameryce Środkowej i Australii. Nie stało się tak jednak w przypadku pętówki babienicy (Alytes obstetricans) w Pirenejach, co zaintrygowało naukowców.

Kiedy badacze pobrali próbki wody z jezior i stawów dotkniętych chorobą i tych, gdzie nie była ona problemem, okazało się, że istnieją różnice w występowaniu patogenu i dynamice rozwoju infekcji. Wykryto mikroskopijnych drapieżców, należących do pierwotniaków i wrotek, które są w stanie pożreć duże ilości zarodników Bd. "Konsumowanie zoospor zmniejsza prawdopodobieństwo infekcji całej populacji" - powiedział zaangażowany w badanie dr Mark Blooi z Uniwersytetu w Gandawie (Belgia).

Dr Adeline Loyau z UFZ podkreśla, że teraz należy odpowiedzieć na pytanie, czy poprzez regulowanie występowania mikroskopijnych drapieżników w środowisku będzie można złagodzić wpływ chytridiomycosis na populacje płazów. Jeśli tak, nie trzeba będzie sięgać w tym przypadku po grzybobójcze chemikalia. (PAP)

mrt/ agt/

ekologia, biologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie