Miliard euro kary dla Polski. Przez Tuska?

Miliard euro kary dla Polski. Przez Tuska?

Fot. Tomasz Urbanek/East News

Polska może spodziewać się dotkliwych kar finansowych za brak ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dziś Komisja Europejska ogłosiła decyzję w sprawie skierowania przeciwko Polsce sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - alarmuje Greenpeace.

Gotowy projekt ustawy czeka w ministerstwie gospodarki ale jego przyjęcie blokuje resort skarbu państwa i finansów. Dziś Komisja Europejska poinformowała o skierowaniu kolejnej już sprawy przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Tym razem chodzi o brak dostosowania krajowych przepisów do unijnych regulacji. Termin wdrożenia dyrektywy 2009/28/WE o odnawialnych źródeł energii (OZE) minął w grudniu 2010 roku. Komisja wnioskuje o ukaranie Polski w wysokości 133 228,80 euro dziennie.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), który zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami miał wejść w życie najpóźniej z początkiem tego roku. Tak się jednak nie stało. Ustawę od dłuższego czasu blokuje Ministerstwo Skarbu Państwa i Ministerstwo Finansów.

Oba resorty krytykują między innymi przepisy zwalniające mikroproducentów energii z opłat za przyłączenia do sieci. Tymczasem jest to jedna z barier blokująca rozwój małych i mikro instalacji OZE w Polsce.

- Polska została już pozwana przed Trybunał Sprawiedliwości za brak wdrożenia dyrektywy gazowej i dyrektywy dotyczącej energii elektrycznej. Brak ustawy o OZE to kolejna sprawa, która kładzie się cieniem na wiarygodności Polski w oczach naszych europejskich partnerów - powiedział Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Greenpeace od dawna zwraca uwagę na szereg patologii w obecnym systemie wsparcia dla energetyki odnawialnej, które ma zakończyć długo oczekiwana ustawa. Przykładem szwankującego systemu jest dotowanie współspalanie węgla z importowaną biomasą, które traktowane jest jako sposób produkcji zielonej energii, choć nie ma to żadnego ekologicznego i ekonomicznego uzasadnienia.

- Nowa ustawa umożliwi obywatelom inwestycje w odnawialne źródła energii bez konieczności przechodzenia przez żmudne procedury, które obecnie wiążą ręce wielu potencjalnym inwestorom. Uwolnienie energii spowoduje, że w 2020 r. nawet 10-20% energii będzie generowane w przydomowych elektrowniach. Takie rozwiązanie to prawdziwy skok ewolucyjny na miarę XXI wieku - mówi Cyglicki.

Na stronie http://www.greenpeace.pl/uwolnij_energie/ ekolodzy z Greenpeace przygotowali specjalny apel do Premiera Donalda Tuska o jak najszybsze przyjęcie ustawy o OZE przez Radę Ministrów.

Czytaj więcej w Money.pl
Pszczoły zagrożone. Bruksela bezsilna
-Istotne jest, by pod wpływem nacisków Komisja Europejska nie poddała się i wprowadziła zakazy.
Oto jak premier usprawiedliwia nadużycia
To komentarz szefa rządu do publikacji miesięcznika Forbes. Premier podkreśla także, że winni będą pociągnięci do odpowiedzialności.
Zakażą sprzedaży slimów i mentholi?
Polscy plantatorzy tytoniu oraz producenci papierosów protestują. Wyślą dziś list otwarty do premiera.
greenpeace, Komisja Europejska, donald tusk, oze
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Dark1005
193.93.90.* 2020-03-11 14:38
Dla pisu najważniejszy jest węgiel, bo to głosy górników. Smog i zdrowie Polaków nie ważne.
Joj
83.8.43.* 2013-04-11 09:07
Niedawno mój kolega - urzędnik państwowy wykonując zadanie służbowe na nieodśnieżonej drodze nie miał szans na wyhamowanie i uszkodził służbowe auto. Za szkodę w mieniu państwowym musiał zapłacić z własnej kieszeni.
Proponuję, by w przypadku nałożenia na Polskę astronomicznej kary 133 228,80 euro dziennie za brak ustawy OZE - w wyniku retorsji - za szkody wyrządzone przez ministra finansów i posłów odszkodowania dochodzić z ich pensji i diet. Jeśli nie wykonują swoich zadań i narażają na straty Skarb Państwa, niech ponoszą tego konsekwencje.
Mwa30
91.231.248.* 2013-04-09 10:49
Do czego to doszło żeby obce państwo dyktowało nam co mamy robić i nakładało jakieś kary. Kiedy wreszcie odzyskamy niepodległość...
Zobacz więcej komentarzy (20)