Minimalna cena CO2 to zagrożenie dla rafinerii Wielkiej Brytanii

Minimalna cena CO2 to zagrożenie dla rafinerii Wielkiej Brytanii

Fot. Walter Siegmund/GNU/Wikipedia

Zapowiedziane na kwiecień 2013 roku wprowadzenie minimalnego poziomu ceny CO2 dla energetyki może skutkować kłopotami a nawet ryzykiem bankructwa brytyjskich rafinerii - uważa prezes spółki Essar Oil Volker Schultz która jest właścicielem rafinerii Stanlow.

Brytyjski rząd zapowiedział wprowadzenie minimalnej ceny emisji CO2 w celu zaktywizowania inwestycji w odnawialne źródła energii. W 2013 r. cena tony ekwiwalentu CO2 nie będzie mogła być niższa niż 15,70 funta i stopniowo rosnąć, by w 2020 roku osiągnąć poziom 30 funtów, a w 2030 roku 70 funtów za tonę.

Zdaniem szefa Essar Oil, taki poziom ceny dwutlenku węgla sprawi, że brytyjskie rafinerie ponownie pogorszą swoją konkurencyjność nie tylko w stosunku do rafinerii pozaeuropejskich, ale także zakładów z innych krajów UE.

- W tej chwili na korzyść rafinerii działa stosunkowo wysoki poziom marż, ale jeśli ponownie spadną one do niskich poziomów, to w połączeniu z innymi czynnikami, może to doprowadzić do poważnych problemów dla brytyjskich rafinerii - stwierdził Volker Schultz.

- Nie podoba nam się wszystko, co uderza tylko w brytyjskie rafinerie. Oczekujemy tych samych reguł gry dla wszystkich, jeśli nie na całym świecie to przynajmniej w Europie - dodał.

Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Paliwowego (UKPIA) wprowadzenie minimalnej ceny CO2 może sprawić, że koszty działalności brytyjskich rafinerii wzrosną o 20 mln funtów rocznie. Inne regulacje, zarówno unijne jak i brytyjskie, dołożą do tych kosztów dalszych 75 mln funtów w skali roku. Zdaniem przedstawicieli sektora, pomimo rządowych zapowiedzi wprowadzenia mechanizmów ochronnych dla najbardziej energochłonnych gałęzi przemysłu, stwarza to poważne obawy o przyszłość sektora rafineryjnego w Wielkiej Brytanii.

Na terenie Wielkiej Brytanii działa obecnie siedem rafinerii. Na początku 2012 roku było ich osiem, jednak na skutek bankructwa szwajcarskiej spółki Petroplus, zamknięta została ostatecznie rafineria w Coryton. Brytyjscy związkowcy mieli za złe rządowi, że nie zrobił nic by uratować rafinerię i ponad 800 zatrudnionych w niej pracowników. Jako dobry przykład podawali rząd francuski, który wsparł finansowo inną rafinerię Petroplus, dzięki czemu działa ona do chwili obecnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Wydadzą 40 mln, by zmniejszyć zużycie energii
Brytyjski rząd opublikował strategię dotyczącą efektywności energetycznej.
Wielka Brytania inwestuje w to miliardy funtów
Tegoroczne inwestycje mają sięgnąć rekordowej od 20 lat wartości 11 mld funtów.
Tak źle nie było tam od Wielkiego Kryzysu
Wzrosło bezrobocie i podatki, a przyrost płac nie nadąża za wzrostem cen. Rząd tnie wydatki wszędzie tam, gdzie mu to uchodzi na sucho.

energetyka, rafinerie, wielka brytania
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
bronco
95.160.20.* 2012-12-30 12:11
Czy naprawdę Europe nie może żyć spokojnie bez żadnych debilnych ideologii? Jak nie faszyzm czy komunizm to teraz wiara w ekodebilizm. No może gdyby samobójstwo Europy uratowało świat to miałoby to jakiś sens. Ale Chiny, Indie i Ameryka w tym czasie zwiększą emisję tak bardzo, że zmniejszenie emisji przez Europę to mały pryszcz bez znaczenia. No chyba, że chodzi o zarżnięcie europejskiej gospodarki.
chichot dona
46.113.218.* 2012-12-29 16:44
Polityka anty CO2 jest dowodem na olbrzymia ignorancje oraz głupotę marionetkowej klasy politycznej w UE wraz z wasalnymi krajami.
Polityka anty CO2 w żaden sposób nie chroni klimatu, ale za to skutecznie obniża tempo rozwoju a co za tym idzie poziom życia społeczeństw w UE, walnie przyczyniając się a może nawet będąc główną przyczyną obecnych kryzysów.
Skoro tylu cierpi to musi być też ktoś kto na tym bardzo mocno korzysta.
Ale kto ma władze nad informacja ten drenuje umysły prostym i prostackim czyli zwykłemu plebsowi.
Aby uściślić, dla mających władzę ( nie mylić z tymi którzy rządzą czy inaczej "władają" wg. tzw. "demokratycznych " standardów - to najczęściej jedynie marionetki uzależnione od układów) plebs prosty umysł i prostak to także wykształcona inteligencja wraz ze swoimi stopniami klasyfikacyjnymi .