Ministerstwo środowiska zgadza się na rozbudowę elektrowni w Temelinie

Ministerstwo środowiska zgadza się na rozbudowę elektrowni w Temelinie

Fot. Japo/public domain/Wikipedia

Czeskie ministerstwo ochrony środowiska poinformowało w piątek, że zgodziło się na projekt budowy dwóch dodatkowych reaktorów w elektrowni atomowej w Temelinie na południowym zachodzie kraju około 60 km od granicy z Austrią.

- Ministerstwo ochrony środowiska dało zgodę w kwestiach związanych z wpływem projektu na środowisko - napisano w komunikacie ministerstwa.

Projekt budowy nowych reaktorów jest częścią rządowego planu zwiększenia w nadchodzących dziesięcioleciach udziału energii atomowej w produkcji elektryczności w Czechach z obecnych 30 proc. do 50-55 proc.

Dwa nowe reaktory w Temelinie mają być gotowe do pracy do 2025 roku. Elektrownia ta obecnie składa się z dwóch reaktorów o mocy 1000 megawatów każdy zaprojektowanych przez Rosjan.

Jednocześnie ministerstwo ochrony środowiska ustaliło około 90 warunków, które muszą być spełnione dla zapewnienia ochrony środowiska i zdrowia publicznego.

- Kluczowe warunki dotyczą bezpieczeństwa nuklearnego, ochrony wód i atmosfery - wyjaśniono w komunikacie.

Czeska firma energetyczna CEZ, która zarządza czeskimi elektrowniami atomowymi w Temelinie i Dukovanach, będzie przestrzegała tych warunków - zapewniła w piątek jej rzeczniczka.

Ministerstwo poinformowało też, że otrzymało około 60 tys. sugestii i uwag ze strony organizacji pozarządowych, w tym z Niemiec i z Austrii. W większości przypadków wyrażają one obawy związane z korzystaniem z energii atomowej - przyznaje ministerstwo.

Zwłaszcza Austria, która w 1978 roku wyrzekła się energii atomowej, patrzy niechętnie na czeską elektrownię znajdującą się około 60 km od granicy.

O możliwość rozbudowy Temelina rywalizują amerykański koncern Westinghouse (kontrolowany przez japońską firmę Toshiba) oraz konsorcjum, w którego skład wchodzą rosyjskie Atomstrojeksport, Gidropress i czeska Skoda JS (kontrolowana przez rosyjskie OMZ). Wartość zamówienia szacuje się na 8-12 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
To już piąta nieudana próba obalenia rządu
Spór wywołało podpisanie się przez premiera pod kontrowersyjną amnestią, ogłoszoną przez prezydenta Vaclava Klausa.
W Czechach debata kandydatów na prezydenta
Była to pierwsza z serii debat radiowych i telewizyjnych.
Epidemia grypy w Czechach. Zmarło 18 osób
Notowane są przypadki grypy typu A/H1N1.
energia, inwestycje, skoda
PAP
Czytaj także
Polecane galerie