Nareszcie pociągi na europejskim poziomie

Nareszcie pociągi na europejskim poziomie


19 supernowoczesnych pociągów trafi do trzech województw. Dzięki inwestycji wartej ponad 310 mln zł podróżni będą mogli przemieszczać się w komfortowych warunkach i dbając o środowisko.

Nowoczesne, trójczłonowe pojazdy trafią do województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego - część z nich zacznie funkcjonować już w 2014 r., na pozostałe trzeba będzie poczekać do 2015 r. Za dostawę pojazdów odpowiedzialna jest firma Newag S.A., której przedstawiciele podpisali wczoraj oficjalne porozumienie z marszałkami województw w Podzamczu Chęcińskim.

Poza dostarczeniem pojazdów, firma Newag zajmie się również przeszkoleniem personelu oraz świadczeniem usług serwisowych. Wszystkie pojazdy zostaną też objęte 84-miesięczną gwarancją. Kontrakt na ponad 313 i pól mln zł to dobra informacja dla spółki, która ostatnio bezskutecznie startowała w przetargu na 10 lokomotyw spalinowych ogłoszonym przez PKP.

Z projektu cieszą się też przedstawiciele województw. - Dla województwa świętokrzyskiego jest to największy kontrakt, jaki do tej pory podpisaliśmy, jeśli chodzi o wartość zamówienia. Jest to projekt skomplikowany z uwagi na konkurencyjność rynku oraz na skalę całego zamówienia. Dzięki funduszom unijnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko mogliśmy podjąć wspólnie działania z trzema województwami i złożyć zamówienie na 19 nowoczesnych pojazdów. Bardzo dziękuję za miłą i zgodną współpracę - mówił marszałek Adam Jarubas. Członek Zarządu Województwa, Jan Maćkowiak, dodaje zaś, że nowe pojazdy będą naprawdę nowoczesne. - Pociągi będą mogły jeździć z maksymalną prędkością 160 kilometrów na godzinę. Każdy z nich będzie mógł zabrać aż 270 pasażerów. Mają być przyjazne dla osób niepełnosprawnych i wyposażone w ekologiczne toalety oraz Internet. Mam nadzieję, że będą przede wszystkim szybkie i punktualne.

Wszystkie pojazdy maja zostać wyposażone w klimatyzację, monitoring, gniazdka, które pozwolą na ładowanie laptopów i telefonów komórkowych, ekologiczne toalety oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Pojazdy mają także umożliwić komunikację na linii pasażer - maszynista oraz zawierać wbudowany system dynamicznej informacji pasażerskiej.

- Nowe pojazdy będą kursować po liniach kolejowych w następujących relacjach: Kielce - Włoszczowa - Częstochowa, Kielce - Włoszczowa - Zawiercie - Katowice, Kraków - Tunel - Kielce - Skarżysko Kamienna - Ostrowiec Świętokrzyski, Kraków - Tarnów - Rzeszów, Rybnik - Katowice - Kraków - informuje Maćkowiak.

Finansowanie projektu pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013. Na rozwoju kolei zależy Unii Europejskiej, która obecnie pracuje nad tzw. czwartym pakietem kolejowym. Koleje jako sposób przewozu osób są nie tylko bezpieczniejsze, ale również bardziej ekologiczne i niskoemisyjne. Każdy z nowych pojazdów będzie mógł zabrać 270 osób, podczas gdy w transporcie drogowym trzeba by wykorzystać co najmniej ponad 60 samochodów. Dostęp do kolei sprzyja też równemu rozwojowi różnych regionów i ułatwia migrację ludzi za pracą.

Kalina Śmigielska

źródło i foto: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

kontrakt, pkp, unia europejska, przemysł, transport, innowacje, pociągi, koleje, podkarpackie, aktualności, newag, transport kolejowy, energia i ekologia - energetyka, adam jarubas, jan maćkowiak, małopolskiesląskie, nowe pojazdy, nowoczesne i ekologiczne, program operacyjny infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013, świętokrzyski
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
S2134
78.9.147.* 2013-09-07 21:38
Wprost genialne, tylko ze problemem są sypiące się tory, a dopiero potem pociągi!