Nie będzie elektrowni atomowej na Litwie? Prezydent Estonii jest rozczarowy

Nie będzie elektrowni atomowej na Litwie? Prezydent Estonii jest rozczarowy

Fot. cnythzl/iStockphoto

Estonia jest zawiedziona realizacją projektu budowy Wisagińskiej Elektrowni Atomowej - powiedział dzisiaj prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves po spotkaniu z prezydentami Litwy i Łotwy, Dalią Grybauskaite i Andrisem Berzinsem.

- Muszę przyznać, że w Estonii zauważa się pewien stopień irytacji - powiedział prezydent Estonii po spotkaniu z prezydentami w miejscowości Auksztadvaris (Wysoki Dwór) na Litwie. Ilves powiedział, że negocjując ten projekt stracono ponad sześć lat i nadal nie wiadomo, czy będzie on realizowany.

Prezydent Litwy przyznała, że irytacja sąsiadów jest uzasadniona. Litwa długo mówiła, długo nic nie robiła, często zmieniała stanowiska i ostatecznie nadal nic nie wiadomo - powiedziała Grybauskaite komentując wypowiedź Ilvesa.

Wisagińska Siłownia Atomowa ma powstać zamiast wyłączonej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej na Litwie. Inwestorem strategicznym ma być japoński koncern Hitachi, a partnerami regionalnymi Łotwa i Estonia. Koszt budowy siłowni szacuje się na 4,6-5,2 mld euro. Jej eksploatacja ma się rozpocząć w latach 2020-2022.

W październikowym referendum Litwa jednak opowiedziała się przeciwko realizacji tego projektu. Referendum miało charakter konsultacyjne, ale - jak zaznacza nowa rządząca koalicja centrolewicowa - nie można lekceważyć opinii obywateli.

Nowo mianowany premier Litwy Algirdas Butkeviczius wyraził w środę opinię, że realizacja projektu budowy siłowni jest nierealna, podkreślił jednak, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta. Kwestię dalszej realizacji projektu, z uwzględnieniem wyników referendum, do 12 grudnia ma rozstrzygnąć powołana w środę sejmowa grupa robocza.

Prezydenci trzech państw bałtyckich rozmawiali w środę także o unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020, o potrzebie budowy w regionie terminalu gazu skroplonego, a także o przewodnictwie Litwy w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Zrezygnujemy z atomu na rzecz węgla?
Zależność polskiej energetyki od węgla trzeba zmniejszać - zgodzili się uczestnicy dyskusji zorganizowanej w ramach kampanii informacyjnej Ministerstwa Gospodarki.
Hitachi zbuduje reaktor dla sąsiada Polski
Litewski rząd parafował umowę koncesyjną ze strategicznym partnerem budowy nowej elektrowni atomowej.
Zbierają podpisy. Bo boją się atomówki
Referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej odbędzie się, jeżeli w ciągu trzech miesięcy organizacji ekologiczne zbiorą 300 tys. podpisów popierających inicjatywę.

 


energetyka, litwa, estonia, elektrownia atomowa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie