Nie chcą elektrowni atomowej w Polsce

Nie chcą elektrowni atomowej w Polsce

Fot. mandj98/CC/Flickr

Żółte beczki symbolizujące odpady radioaktywne przynieśli dziś przed Kancelarię Premiera działacze Zielonych 2004 w ramach akcji Nie chcemy atomu w naszym domu. To manifestacja w pierwszą rocznicę katastrofy w japońskiej elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Współprzewodniczący Zielonych 2004 Radosław Gawlik i Agnieszka Grzybek oraz inni działacze ugrupowania przekonywali, że rozwój energetyki jądrowej w Polsce jest złym pomysłem. Ubrani w białe kombinezony i w białych maskach przeciwpyłowych na twarzach ustawili przed Kancelarią symboliczne składowisko odpadów radioaktywnych. Przekazali też list otwarty do premiera przeciw energetyce atomowej w Polsce. W akcji uczestniczyło ok. 20 osób.

Na przyniesionych przed siedzibę premiera transparentach umieszczono napisy: Zapraszamy do SPA w Gąskach wycieczka do Fukushimy gratis, Last minute. Wczasy radioaktywne - Gąski, Kopań, Żarnowiec, Lubiatowo, w nawiązaniu do rozpatrywanych lokalizacji elektrowni jądrowych w Polsce.

Na innych transparentach napisano: Ciesz się życiem, odpoczywaj w cieniu reaktora atomowego, Kąpiele w basenie z odpadami radioaktywnymi! Odzyskasz promienną młodość; Hotel "Pod Reaktorem" to udany urlop!!! Promienne plaże!".

Gawlik w rozmowie z dziennikarzami nawiązał do zawetowania przez Polskę w piątek propozycji ws. obniżania emisji CO2 do 2050 r. Według Gawlika nasz kraj trwa przy starych rozwiązaniach, podczas gdy inne kraje myślą w nowoczesny sposób - o efektywności energetycznej, oszczędzania energii, odnawialnych źródeł wytwarzania. - To nie jest dobra sytuacja dla Polski, gdy po raz drugi samotnie wetujemy politykę klimatyczną, na której bardzo zależy dużym krajom UE - powiedział były wiceminister środowiska.

- To nie musi się stać od razu, ale rozmawiajmy z UE o tym, że mamy problem - gospodarkę oparta na węglu. Niech to będzie plan na 40-50 lat, ale niech będzie, niech będzie rozmowa na ten temat - przekonywał. - Mam wrażenie, że mówimy teraz "nie, bo nie", również nikt na zewnątrz tego nie rozumie - dodał.

Czytaj więcej o elektrowni atomowej w Polsce
W Polsce nie będzie powtórki Fukushimy
- Postawiliśmy na prymat bezpieczeństwa nad innymi aspektami - mówi minister.
Tyle samo Polaków za atomem i przeciw
32 proc. ankietowanych chce, by Polska wycofała się z planów budowy elektrowni jądrowej
"Nie będzie pieniędzy i odwagi na polski atom"
Pierwsze wpłaty na budowę elektrowni atomowej to kilka miliardów dolarów.

Polska, elektrownia, protest, atom
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Atom=śmierć
83.5.18.* 2012-03-11 19:27
DLA WSZYSTKICH NIEDOWIARKÓW POlecam filmy o Czarnobylu, Fukushimie w której do dziś 30 km od elektrowni promieniowanie przekracza 5 krotnie normy i tak juz zostanie na tysiące lat !!!
grzechu76554
46.112.143.* 2012-03-11 11:17
Zieloni i ich " energia odnawialna " to jeden wielki bubel ! Wolę mieć za oknem elektrownię niż pole wiatraków i tym podobnych bezkształtnych bio wynalazków. Prawda taka że bez elektrowni atomowych czyt. wydajnych i tanich źródeł energii elektrycznej stajemy się 3 światem , no ale czy energia jest zielonemu na drzewie potrzebna ?
szperacz internetowy
87.251.252.* 2012-03-10 20:55
Ogniwa paliwowe (ogniwa wodorowe) są urządzeniami elektro - chemicznymi, stanowiącymi przełom w dziedzinie źródeł energii, pozwalają na uzyskanie energii elektrycznej i ciepła bezpośrednio z zachodzącej w nich reakcji chemicznej.

Ogniwa charakteryzują się dużą czystością, sprawnością i gęstością energetyczną.

Technologia ogniw paliwowych jest intensywnie rozwijana w krajach UE, Japonii, USA. Powstanie infrastruktury wodorowej i wdrożenie technologii ogniw paliwowych w urządzeniach codziennego użytku szacuje się na rok 2015.

Wodór i inne paliwa wysoko-wodorowe będące paliwem dla ogniw paliwowych można uzyskiwać wykorzystując alternatywne źródła energii takie jak energia słoneczna, energia wiatru, oraz ze źródła biologiczne: np. bakterie z rodzaju clostridium uzyskujące wodór z odpadów biologicznych.

Badania nad pozyskiwaniem wodoru mają na celu uniezależnienie się społeczeństwa częściowo lub całkowicie od paliw kopalnych.
Zobacz więcej komentarzy (21)