NIK krytykuje resort infrastruktury. Nie korzysta z programu wartego miliard złotych

NIK krytykuje resort infrastruktury. Nie korzysta z programu wartego miliard złotych

Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK Fot. Lech Gawuc/REPORTER
Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK

Ministerstwo przez 5 lat nie doprowadziło do niezbędnych zmian w przepisach o ochronie brzegów morskich i w sposób niedostateczny nadzoruje działania urzędów morskich, które wydają środki niezgodnie z przeznaczeniem - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli.

NIK sprawdziła, jak administracja morska w 2012 roku oraz trzech kwartałach roku 2013 radziła sobie z ochroną wybrzeża morskiego. Kontrolą objęła Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (od 2013 roku jego zadania w tym zakresie przejęło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) oraz urzędy morskie w Gdyni, Słupsku i Szczecinie.

- Bałtyk zabiera corocznie 50 hektarów lądu o wartości 500 mln zł. Erozji systematycznie ulega całe wybrzeże, a ponad połowa intensywnie. W niektórych miejscach ziemia cofa się o ponad metr w ciągu roku - poinformował Zbigniew Matwiej z NIK.

NIK negatywnie ocenia działania minister infrastruktury w kwestii ochrony brzegów morskich. Według Izby przez pięć lat resort nie doprowadził do nowelizacji ustawy o ustanowieniu Programu ochrony brzegów morskich (POBM). Jak przypomniano, to podstawowy akt prawny, decydujący o sposobie i miejscach realizacji inwestycji oraz ich finansowaniu. Na realizację programu przewidziano prawie 1 mld zł.

- Instytucje państwa nie wiedzą, czy skutecznie zapobiegają degradacji wybrzeża i zmniejszaniu się plaż Bałtyku. Według obecnie obowiązującego stanu prawnego organy administracji morskiej mają utrzymać linię brzegową z 2000 roku, choć od kontroli NIK sprzed pięciu lat wiadomo, że nie mają wiedzy, jak ona przebiegała - wskazano w raporcie.

Jak podkreślono, mimo zaleceń NIK oraz wniosków dyrektorów urzędów morskich, dotąd nie zakończono prac nad nowelizacją ustawy. - Pozwoliłoby to na dostosowanie inwestycji chroniących wybrzeże i ich finansowania do aktualnych potrzeb. W rezultacie dyrektorzy urzędów morskich wydają pieniądze z programu na zadania w nim nie ujęte. Narażają się przy tym na zarzut wydawania pieniędzy niezgodnie z przeznaczeniem - zaznaczył Matwiej.

Dodał, że od czasu kontroli NIK w 2009 r. resort wiedział i akceptował to, że dyrektorzy urzędów morskich wydają pieniądze z programu niezgodnie z przeznaczeniem.

NIK w trakcie kontroli urzędów morskich wykryła nieprawidłowości, które są wynikiem nieprzestrzegania prawa i procedur przez dyrektorów lub pracowników. W Słupsku zrealizowano inwestycję niezgodnie z warunkami pozwolenia na budowę. Dyrektor UM w Gdyni w latach 2010-2013 przyznał pracownikom urzędu ponad 1,1 mln zł, jako dodatkowe zadanie, za prace, które wykonali w ramach swoich obowiązków służbowych. W Gdyni i Szczecinie w kilku przypadkach nie sprawdzono, czy oferty nie zawierają rażąco niskiej ceny wobec przedmiotu zamówienia.

W wyniku kontroli, NIK sformułowała wnioski pokontrolne do ministra infrastruktury. Wskazano w nich m.in. na potrzebę aktualizacji obszarów objętych POBM. NIK postuluje także o zapewnienie skutecznego nadzoru nad działaniami dyrektorów urzędów morskich. Chodzi o merytoryczną weryfikację wniosków o przyznanie środków na dodatki zadaniowe oraz skuteczne wyeliminowanie praktyki wykorzystywania środków niezgodnie z przeznaczeniem.

We wnioskach do premiera NIK postuluje m.in. o bieżącą koordynację i kontrolę ministra infrastruktury, mającą na celu zapewnienie sprawnego i rzetelnego przygotowania projektu nowelizacji ustawy o ustanowieniu POBM. Z kolei, dyrektorom urzędów morskich NIK zaleciła przestrzeganie obowiązujących procedur i przepisów.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
rw851
83.15.176.* 2014-08-06 07:52
co chwila że rząd tego nie robi tamtego nie dopilnował, rządzi nami banda biznesmenów, którzy dla kraju nic nie robią, to oczywiste, wcześniej myślałem że to lenie, ale nie. Ich cechą wspólną jest to że na ich żonach figurują ogromne majątki.
Szokszok
62.253.150.* 2014-08-05 14:50
Patologiczny nierząd Tuska doprowadza do marnowania funduszy europejskich które albo nie sa wydawane albo marnowanie. Kasa wraca do Brukseli a morda Tuska sie cieszy !!!!
to_ja
194.181.88.* 2014-08-05 12:06
korzysta, korzysta..
tylko wydaje na swoich bolszewików..
Zobacz więcej komentarzy (7)