Nowy prezes, nowe decyzje


Przedłużający się weekend w połączeniu ze świętami wcale nie przebiegł leniwie, a przynajmniej nie dla energetyki. Wakat na stanowisku prezesa PGE przeszedł do historii razem ze starym rokiem i jeszcze przed początkiem nowego zapadły pierwsze decyzje.

Notowania spółki zareagowały wahaniami na wieść o zajęciu stanowiska prezesa Polskiej Grupy Energetycznej przez niedawnego jeszcze prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Marka Woszczyka. O tym, jaki może być spodziewany kierunek działań "nowego kapitana", pisał nasz zaprzyjaźniony portal Wysoki Napięcie. Zgodnie z przewidywaniami na ważne decyzje należałoby nieco poczekać.

Wszystko wskazuje jednak na to, że w PGE zdecydowano już w pierwszych dniach urzędowania zmienionego zarządu przesądzić o kluczowych inwestycjach. Jasny przekaz zapewne ma zadziałać jak wskazówka dla giełdy, która określa wybrany kierunek.

Gdy poprzedni prezes PGE Krzysztof Kilian wstrzymywał się przed nowymi inwestycjami, uzasadniając je niskimi cenami energii, tak teraz wiemy już, że traktowana jak koło ratunkowe dla bezpieczeństwa polskiej energetyki w długim trwaniu elektrownia jądrowa nadal pozostaje w planach PGE - Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. informuje, że postanowił kontynuować prace zmierzające do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, pomimo niespełnienia się warunków zawieszających przewidzianych w parafowanym w dniu 23 września 2013 r. projekcie umowy wspólników w sprawie uzgodnienia warunków nabycia udziałów w PGE EJ1 sp. z o.o., spółce celowej do realizacji programu jądrowego. Partnerami PGE Polskiej Grupy Energetycznej w tym projekcie są Tauron Polska Energia, Enea oraz KGHM Polska Miedź - informuje PGE.

Nie można realizować jednocześnie dwóch niezwykle kosztownych projektów przy ograniczonym budżecie, dlatego nie dziwi rezygnacja z drugie przedsięwzięcia związanego z większym ryzykiem - Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. informuje, że z dniem 31 grudnia 2013 r. wygasa umowa ramowa z PGNiG w sprawie poszukiwania i wydobycia węglowodorów z łupków przy współudziale spółek KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia oraz Enea - przekazuje w komunikacie spółka.

Kolejnych informacji, jakich należy się spodziewać, to wieści z Elektrowni Opole. Do końca stycznia ma zostać wydane polecenie rozpoczęcia prac.

Źródło: PGE S.A.

M. Beślerzewska

energia, gaz, inwestycje, energetyka, gospodarka, przemysł, węgiel, wydobycie, ure, budowa, energia elektryczna, innowacje, informacje, pge, elektrownia jądrowa, energia jądrowa, energia odnawialna, elektrownia opole, marek woszczyk, aktualności, gaz łupkowy, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, energia konwencjonalna, energia oze, projekt jądrowy
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie