Obce formy życia w jeziorze Wostok

Obce formy życia w jeziorze Wostok

Fot. Sproetniek/iStockphoto

O odkryciu nowego typu bakterii w wodzie wydobytej z antarktycznego jeziora Wostok poinformowali naukowcy rosyjscy. Informację tę przekazuje BBC.

Aktualizacja: 9 marca 2013, godz. 19:35

Naukowcy zbadali próbki pochodzące z jeziora Wostok - największego, ukrytego pod lodem jeziora Antarktyki. W 2012 dowiercili się do niego przez warstwę lodu grubą niemal na 4 km. Wtedy też pobrali próbki wody.

Eksperci oceniają, że Wostok pozostaje odcięty od powierzchni od milionów lat i spekulują, że tak długo izolowany zbiornik może zawierać mikroorganizmy nieznane wcześniej nauce.

Po pominięciu wszystkich możliwych cząstek, jakie mogły się tam dostać w związku z zanieczyszczeniem - znaleziono DNA, które trudno dopasować do jakiegokolwiek dobrze znanego typu materiału genetycznego, figurującego w światowych bazach danych - poinformował dr Sergiej Bułat z laboratorium genetycznego w Petersburskim Instytucie Fizyki Jądrowej. - Taką formę życia nazywamy niezaklasyfikowaną i niezidentyfikowaną".

Dodał, że naukowców szczególnie zainteresowała jedna z form bakterii. Jej DNA przypomina materiał genetyczny dotychczas znanych grup bakterii w mniej niż 86 proc. - Zwykle nawet 90 proc. podobieństwa wystarcza, by uznać organizm za dotychczas nieznany.

Pod względem powierzchni (ok. 15 tys. km. kw.) i głębokości (ponad 800 m) Wostok przypomina syberyjskie jezioro Bajkał albo jezioro Ontario w Ameryce Północnej. Jest to jezioro ukryte pod lodowcem w samym sercu Antarktydy Wschodniej, jednego z najmniej przyjaznych dla życia miejsc na Ziemi. W trakcie antarktycznej zimy w lipcu 1983 r. to właśnie tam termometry pokazały rekordowo niską temperaturę, minus 89 st. C.

biologia, wostok, antarktyka, jezioro
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Edward133
78.9.71.* 2013-03-10 11:42
Jaki one OBCE skoro były ma Ziemi miliony lat przed nami? :-)
drit
83.21.64.* 2013-03-10 09:44
To są rodzime formy życia, wygląda NATO że cała reszta jest obca.
Bardziej interesujące jest ile litrów wódki wypiła ekipa rosyjskich naukowców, i czy starczyło sała i ogórca.
Garatarey
83.8.106.* 2013-03-08 18:51
The Thing 100%