Oczyszczanie wody przy pomocy papierosów

Oczyszczanie wody przy pomocy papierosów

Fot. Nastco/iStockphoto

Jiaxing Li z Instytutu Fizyki Plazmy w Hefei postanowił wykorzystać porowatą strukturę popiołu papierosowego, o który nietrudno w najuboższych nawet regionach. Za pomocą prostej i taniej, jednoetapowej metody pokryli cząsteczki popiołu tlenkiem glinu. Otrzymany materiał usuwał z zanieczyszczonej wody ponad 96 proc. arsenu, obniżając jego zawartość do poziomu uważanego za bezpieczny przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Związki arsenu od wieków znane są ze swoich toksycznych właściwości. Mogą uszkadzać układ nerwowy, pokarmowy, oddechowy oraz skórę, powodując miedzy innymi nadciśnienie, cukrzycę, choroby układu krążenia oraz nowotwory. W kilkudziesięciu krajach - zwłaszcza Argentynie, Bangladeszu, Chile, Indiach i Meksyku - część źródeł wody zawiera tyle arsenu, że jest on niebezpieczny dla zdrowia - informuje pismo Industrial & Engineering Chemistry Research.

Co prawda wodę można oczyszczać za pomocą odpowiedniej aparatury, jednak jest ona zbyt droga i skomplikowana jak na możliwości wielu krajów, zwłaszcza, gdy chodzi o obszary wiejskie. Naukowcy próbowali wykorzystać do oczyszczania wody między innymi skórki bananów i łuski ryżu, jednak te zastępcze środki miały ograniczoną skuteczność.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie