Odnawialne źródła energii mają wyzwolić przedsiębiorczość

Odnawialne źródła energii mają wyzwolić przedsiębiorczość

Fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz

Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) pomoże obywatelom w produkcji energii na własne potrzeby i sprzedawania nadwyżek - uważa przedstawiciel ministerstwa gospodarki Janusz Pilitowski.

Przedstawiając na Forum Energetyki Wiatrowej w Warszawie wnioski z konsultacji projektu ustawy o OZE, Pilitowski mówił, że poprzez zdefiniowanie w ustawie mikroinstalacji wytwórczej obywatele zyskają prostą możliwość aktywnego działania.

- Chcielibyśmy, aby rejestracja takiej działalności była jak najprostsza, przez zgłoszenie, nietraktowanie jej jako działalności gospodarczej, oraz stworzenie systemu wsparcia przez określenie gwarantowanych cen zakupu energii z takich źródeł - mówił Pilitowski. Zaznaczył, że cena ta byłaby istotnie wyższa od określonej w dzisiejszym systemie wsparcia OZE. Maksymalnie uproszczony ma być również wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do sieci.

Jednak rozwój takich instalacji jest pochodną rozwoju sieci elektroenergetycznej - zaznaczył.

Dyrektor wyjaśnił, że zamiarem resortu jest określenie w ustawie gwarantowanego poziomu przychodów ze sprzedaży energii z OZE jako sumę ceny energii i prawa majątkowego - świadectwa pochodzenia energii jako wytworzonej w OZE.

Pilitowski mówił też, że MG rozważa przywrócenie do projektu instytucji tzw. sprzedawcy z urzędu dla wszystkich OZE. Dziś w ramach systemu wsparcia sprzedawca z urzędu musi kupić po określonej cenie całą energię z OZE. W grudniu ub.roku resort zaproponował, by obowiązek ten ograniczyć do mikroinstalacji.

Ministerstwo Gospodarki ma też zaproponować zapisanie w ustawie tzw. współczynników korygujących, określających poziom wsparcia dla poszczególnych rodzajów OZE. Pilitowski powiedział, że rozważana wersja zakłada, iż obowiązywałyby one przez pięć lat, a potem byłyby ustalane rozporządzeniami. W czasie konsultacji projektu pojawiły się głosy, że regulowanie współczynników poza ustawą byłoby niekonstytucyjne.

Dyrektor zapowiedział, że w maju resort chce zorganizować spotkanie w sprawie projektu ustawy, by przedstawić, w jakim stopniu uwzględniono w nim zgłaszane uwagi. Sama ustawa może wejść w życie najwcześniej od początku 2013 r. - dodał.

Pilitowski zaznaczył też, że analizy prawne wskazują, iż obok projektowanych przez MG ustaw: Prawo Gazowe, energetyczne i dotyczące OZE oraz ustawy o korytarzach przesyłowych, które m.in. wdrażają rozwiązania unijne, potrzebne będzie oddzielne prawo - ustawa wprowadzająca te cztery ustawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy chcą nowej atomówki u sąsiadów
Polska wykazuje chęć powrotu do projektu budowy siłowni atomowej na Litwie - informują litewskie media.
Darmowe szkolenia dla rolników i leśników
Finansowany z funduszy unijnych projekt będzie realizowany do końca listopada.
Pawlak się zdenerwował. Każe politykom...
Minister gospodarki broni kieszeni Polaków. Silne weto.

produkcja, oze, źródła energii, odnawialne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
MOnica651
87.205.29.* 2012-04-17 16:38
A może ktoś by chciał wiatrak koło domu jeżeli tak to polecam inwestycje na e-harmonogram.
ruszcei głową i nie dajcie się ojajać
84.201.221.* 2012-04-11 15:46
Wszystko pięknie tylko autor zapomniał (lub nie chciał dodać) ze ta "nasza przedsiębiorczość" będzie na korzyść tylko niemieckich, norweskich czy szwedzkich firm, które dostarczą materiały do tej "przedsiębiorczości" (po prostu oni posiadają odpowiednie technologie do tego). Nie chcę prorokować, ale efekt będzie taki że zgarną niezłą kasę a u nas pozostaną problemy i kredyty do spłaty na wiele wiele lat. A czy to się zwróci odpowiedź też jest prosta zwrócić się musi Niemcom i pozostałym bo i tak wprowadzą restrykcyjne normy emisji spalin - tak więc i tak będziemy musieli to od nich kupić.
2012-04-11 14:22
Przedsiębiorczości wyzwalać nie trzeba wystarczy jej nie hamować.

Przedsiębiorca jak sama nazwa wskazuje to osoba przedsiębiorcza i nie wymaga pomocy, jedyne czego oczekuje to, żeby nie przeszkadzać.

pozdr
www.rth.witryna.info