Odpuszczają. Do tego jeziora nie sposób się dostać?

Odpuszczają. Do tego jeziora nie sposób się dostać?

Fot. NASA/Michael Studinger / Rex Fea/EAST NEWS

Brytyjscy naukowcy zrezygnowali z planów dowiercenia się do zamarzniętego jeziora Ellsworth położonego pod lodami Antarktydy na głębokości ok. 3 km. Celem było zbadanie zmian klimatycznych i ustalenie, czy w jeziorze przetrwały prymitywne formy życia.

Realizacja tego projektu naukowego, jednego z najambitniejszych w ostatnich latach, od początku napotykała trudności. Nie wiadomo, kiedy ani czy w ogóle zostanie wznowiony projekt, którego koszty szacuje się na ok. 13 mln dol. - podaje BBC.

Jezioro Ellsworth jest zamarznięte od ok. 500 tys. lat. Naukowcy zamierzali wywiercić dziurę w lodzie, używając do tego m.in. wody bliskiej wrzenia. Jednak piec służący do podgrzewania wody okazał się niesprawny w antarktycznym mrozie, co wymusiło konieczność sprowadzenia z Anglii części zamiennych.

O zarzuceniu planów ostatecznie przesądziła niemożność połączenia dwóch równoległych odwiertów na głębokości 300 metrów pod powierzchnią lodu. Wiertłem, które przez cały czas musiało być sterylne, wykonano pierwszy z odwiertów, tworząc w nim za pomocą wpompowanej gorącej wody wklęśnięcie. Nie zdołano jednak połączyć drugiego, głównego odwiertu z wklęśnięciem pierwszego.

Dwa odwierty były potrzebne, aby spowodować krążenie wody w trakcie wiercenia i zrównoważyć ciśnienie po dowierceniu się do zamarzniętego jeziora.

Projekt realizowała w części Antarktydy, do której W. Brytania zgłasza roszczenia, brytyjska grupa badawcza BAS (British Antarctic Survey). W skład ekspedycji wchodziło 12 osób. Po powrocie do kraju jej uczestnicy sporządzą raport, który przesądzi o tym, czy za rok próba będzie wznowiona.

Czytaj więcej w Money.pl
Znajdą na Antarktydzie nieznane formy życia?
Naukowcy próbują dowiercić się do jeziora, leżącego pod trzykilometrową warstwą lodu. Po co?
arktyka, wlk.brytania, jezioro, wiercenie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
fdvvf
91.217.19.* 2012-12-28 12:03
A może dzięki zachowanym tam bakteriom za milion lat odrodzi się życie na ziemi. Ludzie wszędzie muszą wsadzać swoje łapy?