PGNiG wydobywa w Pakistanie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA otworzyło swoją pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie. Nowa kopalnia gazu stanowi bazę do dalszych prac zmierzających do pełnego zagospodarowania złóż Rehman i Rizq, co pozwoli ośmiokrotnie zwiększyć wydobycie gazu z koncesji Kirthar.

Otwarcie kopalni odbyło się w obecności Pana Piotra Opalińskiego, Ambasadora RP w Pakistanie, Pana Shahida Khaqana Abbassi, Federalnego Ministra Ropy i Gazu, oraz przedstawicieli: Directoriate General of Petroleum Concessions (DGPC), Pakistan Petroleum Limited (PPL) oraz PGNiG SA. W 2015 roku otworem Rizq-1 PGNiG dokonało odkrycia złoża niekonwencjonalnego typu tight gas o zasobach 4,5 mld m3. Spółka planuje rozpocząć wydobycie pod koniec grudnia br. W ramach tych prac w roku 2015 zakończono również budowę instalacji napowierzchniowej, która po wykonaniu dodatkowych otworów, umożliwi zwiększenie dotychczasowego wydobycia czterokrotnie do około 800 m3/min. Wartość inwestycji wyniosła 13 mln USD.

- Liczymy, że dzięki nowo odkrytemu złożu będziemy mogli istotnie zwiększyć wydobycie gazu. Dotychczasowe przychody ze sprzedaży gazu w Pakistanie wyniosły 25 mln USD netto - mówi Zbigniew Skrzypkiewicz, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Poszukiwań i Wydobycia. Równolegle planowane są nowe prace poszukiwawcze w wyniku których PGNiG spodziewa się odkrycia co najmniej jeszcze jednego złoża gazu. Osiągnięty sukces skłonił PGNiG do poszukiwań również innych obszarów koncesyjnych na rynku pakistańskim. PGNiG SA obecne jest w Pakistanie od roku 2005. Prowadzi działalność na koncesji Kirthar, w której ma 70% udziałów. Pozostałe 30% należy do spółki PPL. Dotychczas na koncesji Kirthar zostały wykonane trzy otwory poszukiwawcze, którymi odkryto dwa złoża; Rehman w roku 2009 i Rizq w 2015. Od czerwca 2013 r., za pomocą tymczasowych instalacji prowadzona była próbna eksploatacja ze złoża Rehman, a gaz wyprodukowany w jej trakcie był sprzedawany do pakistańskiej sieci gazowej.

gaz, inwestycje, energetyka, pgnig, gospodarka, paliwa, przemysł, wydobycie, innowacje, informacje, gaz ziemny, aktualności, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, energiamax.pl
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie