Pingwiny Adeli to maszyny do zabijania?

Pingwiny Adeli to maszyny do zabijania?

Fot. Brocken Inaglory/CC BY-SA 3.0/wikimedia

Niezdarne na lądzie pingwiny Adeli stają się w lodowatym oceanie przemyślnymi i wydajnymi maszynami do zabijania - uważają japońscy naukowcy.

- Można powiedzieć, że pingwiny mają niesamowitą umiejętność czajenia się - powiedział Yuuki Watanabe z japońskiego Narodowego Instytutu Badań Polarnych. - Są świetne w podkradaniu się do swojej ofiary i atakowaniu jej z zaskoczenia.

Watanabe udostępnił w tym tygodniu materiał nagrany w grudniu 2010 roku, w którym z perspektywy ptaka można zobaczyć polowanie na ryby i kryla, zarejestrowane kamerami przytwierdzonymi do grzbietów ponad tuzina pingwinów.

- Kryl próbuje uciec, ale to nie robi pingwinom najmniejszej różnicy. Po prostu pożerają go w całości - powiedział badacz.

Kamery włączały się i działały przez 90 minut za każdym razem, kiedy pingwiny wskakiwały do wody, więc Watanabe i jego zespół mogli odkryć tajemnice polujących ptaków. Dodatkowych informacji dostarczały dwa prędkościomierze, w które wyposażony był każdy ptak, zapewniające dane nt. prędkości, z jaką odbywało się polowanie na ofiarę.

Nie wiedzieliśmy, że pingwiny łapią kryla raz po raz. Myślałem, że dostaje się on do ich żołądków z innymi ofiarami - powiedział badacz. - Kiedy jednak obejrzałem ten materiał, okazało się, że pingwiny jedzą te małe skorupiaki jednego po drugim.

Pingwiny nie pływają w przypadkowych kierunkach, ale tkwią na krawędzi lodu, a kiedy dojrzą ławicę kryla - natychmiast nurkują.

Przy łowieniu kryla pingwiny są zarówno szybkie, jak i wydajne. Pożerają średnio dwa skorupiaki na sekundę, kiedy są one zbite w ławicy. Kiedy natomiast zagęszczenie kryla nie jest tak duże, pingwiny konsumują średnio prawie 250 skorupiaków w 90 minut.

Obecnie Watanabe zamierza zająć się obserwacją polowań rekinów.

Wnioski opublikowano w tym tygodniu w magazynie PLOS ONE.

biologia, pingwin, adeli
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-01-24 14:11
Homo Sapiens, to maszynka do zabijania. W jego żołądkach znaleziono fragmenty dużych osobników jaki świnie, krowy, tuńczyki, ptactwo i wiele innych. brr.