Podczas jedzenia muchy zachowują się podobnie do ssaków

Podczas jedzenia muchy zachowują się podobnie do ssaków

Fot. sxc/cc/johnnyberg

Podczas jedzenia muchy przejawiają zachowania podobne do ssaków, w tym i człowieka, np. jedzą szybciej, gdy są bardziej głodne - wynika z międzynarodowego badania, kierowanego przez portugalskich naukowców.

Badanie zachowania much podczas jedzenia zostało przeprowadzone przez uczonych z lizbońskiej Fundacji Champalimaud przy wsparciu naukowców z Uniwersytetu Waszyngtona w amerykańskim Seattle.

Jak poinformował uczestniczący w pracach zespołu Carlos Ribeiro z Laboratorium Zachowań i Metabolizmu Fundacji Champalimaud, obserwacja zwyczajów much podczas konsumpcji możliwa była dzięki opracowaniu programu flyPAD.

"Działa on w sposób podobny do urządzeń takich jak iPad. Za każdym razem, kiedy owad dotyka jedzenia, czujniki rejestrują ten ruch pozwalając szczegółowo monitorować proces konsumpcji" - wyjaśnił Ribeiro.

Uczeni wykazali, że muchy w zależności od poziomu łaknienia dostosowują szybkość spożywania pokarmu, podobnie jak ssaki. Stwierdzili też, że pobieranie pokarmu za pośrednictwem ssawki odbywa się w sposób rytmiczny.

"Głodne muchy skracają czas oczekiwania pomiędzy kolejnymi ugryzieniami, i w podobny sposób jak ludzie i inne ssaki, zmieniają swoje zachowanie z uwagi na odczuwane łaknienie" - wyjaśnił Carlos Ribeiro.

W trakcie badania uczeni wykazali, że pobierane przez muchę pożywienie dociera do jej systemu nerwowego w bardzo szybki sposób. W potwierdzeniu tej tezy pomogło im przeszczepienie do mózgu muchy białka chrząszcza świetlika, które odpowiedzialne jest za wydzielanie przez tego owada światła.

"Dzięki karmieniu much substancją pomagającą uaktywnić proteinę - stymulującą emisję światła u świetlików - udało nam się zaobserwować błyski w mózgach much niedługo po spożyciu przez nie podanego środka. Ustaliliśmy, że już po 20 sekundach od rozpoczęcia jedzenia substancje odżywcze trafiają do systemu nerwowego muchy" - powiedział uczony z lizbońskiej Fundacji Champalimaud.

Jak poinformował Carlos Ribeiro, zespół badawczy rozpoczął już doświadczenia pomagające ustalić w czasie rzeczywistym, jakie neurony i geny są odpowiedzialne za kontrolę przyswajania pożywienia u much. "Mamy nadzieję, że wiedza ta pozwoli nam zrozumieć, w jaki sposób człowiek decyduje, co i kiedy jeść" - dodał uczony. (PAP)

zat/ agt/

biologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie