Podziemne składowanie CO2. Sejm przyjął unijną dyrektywę

Podziemne składowanie CO2. Sejm przyjął unijną dyrektywę

Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz

Za przyjęciem ustawy głosowało 253 posłów, 185 było przeciwnych, czterech wstrzymało się od głosu. Nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego jest implementacją unijnej dyrektywy i dotyczy warunków tworzenia instalacji CCS (Carbon Capture and Storage), czyli wychwytu i sekwestracji (składowania) dwutlenku węgla.


Metoda ta jest promowana przez Komisję Europejską, jako jeden ze sposobów ograniczania emisji CO2 do atmosfery. Polega na wychwyceniu różnymi metodami CO2, powstającego w wyniku spalania paliw kopalnych, skroplenia go, przetransportowania do miejsca składowania i zatłoczenia do izolowanej formacji geologicznej w celu trwałego przechowania.

Podczas głosowania Sejm odrzucił trzy poprawki złożone podczas drugiego czytania przez posłów opozycji (dwie PiS i jedna Solidarnej Polski).

Jedna z poprawek PiS dotyczyła wprowadzenia dla samorządu wojewódzkiego możliwość zakazania tworzenia instalacji CCS, druga mówiła o konieczności wykazania, że struktury geologiczne, przeznaczone do przyjęcia zatłaczanego CO2 nie mają żadnej innej wartości użytkowej lub przyrodniczej.

Z kolei Solidarna Polska wnosiła o odrzucenie projektu ustawy w całości.

Zgodnie z projektem składowanie dwutlenku węgla, a także poszukiwanie i rozpoznawanie formacji geologicznych, w których będzie można gromadzić CO2, będzie wymagało uzyskania koncesji udzielanej przez ministra środowiska. Przedsiębiorcy będą musieli także zawrzeć tzw. umowę użytkowania górniczego. Koncesja ma być udzielana wyłącznie dla projektów demonstracyjnych i będzie obejmować działalność związaną z eksploatacją podziemnego składowiska, a także okres po jego zamknięciu.

Przedsiębiorcy przez 20 lat od zamknięcia składowiska będą musieli sprawdzać, czy nie dochodzi tam do niepożądanych zjawisk, takich jak uwalnianie się CO2 do atmosfery czy wód podziemnych. Przez 30 lat kolejnych lat od zamknięcia takiego składowiska jego monitoring przejmie powołany ustawą Krajowy Administrator Podziemnych Składowisk Dwutlenku Węgla (KAPS).

Dotychczas w Polsce tę metodę składowania CO2 stosowano jedynie na niewielką skalę. Projekty takie realizowano w Niemczech, Danii, USA, Kanadzie, Holandii, Norwegii. Dwutlenek węgla gromadzono najczęściej w wyeksploatowanych lub czynnych złożach gazu ziemnego i ropy naftowej. W Austrii i na Litwie zakazano podziemnego zatłaczania dwutlenku węgla. Rząd austriacki uzasadnił swoją decyzję brakiem odpowiednich struktur geologicznych.

Polska Grupa Energetyczna chciała zastosować pierwszy większy projekt CCS w Bełchatowie. W kwietniu br. Grupa zrezygnowała jednak z tej inwestycji, tłumacząc to brakiem odpowiedniego finansowania. Bełchatowski CCS nie znalazł się bowiem na liście projektów, dofinansowywanych przez KE.

Eksperci podkreślają, że technologia CCS jest na razie zbyt droga; opłacałoby się ją stosować, jeśli uprawnienia do emisji CO2 w systemie ETS kosztowałyby ponad 65 euro. Tymczasem ich cena nie przekracza obecnie 5 euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiński rząd czekają spore wydatki
Chińska Republika Ludowa zamierza w ciągu 5 lat wydać 275 mld USD, żeby zwalczyć ten problem.
Korolec: Klimat jest światowy, nie unijny
W walkę ze zmianami klimatu muszą zaangażować się wszystkie państwa świata, a nie tylko UE - uważa minister i środowiska.
Podziemne składowanie CO2. To się opłaca?
Dotychczas w Polsce realizowano projekty zatłaczania CO2 o charakterze pilotażowym na niewielką skalę.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
rewarnes
83.5.181.* 2014-04-12 19:10
Jak w tytule wiadomości:
Precz z faszystowską unią europejską
Precz z niewolniczymi ustawami, indoktrynacją i ogłupianiem narodów wyłącznie w celu ich zniewolenia, odebrania godności i środków do życia.
Istnieje wiele dowodów naukowych, że działalność człowieka i wpływ na CO2 to zaledwie ułamki procenta.
Obejrzyjcie film ''Wielkie oszustwo cieplarniane''
i przestańcie wierzyć oszustom.

Pozdrawiam
rewarnes
Piorun King
109.241.121.* 2013-08-30 21:02
Ręce opadają kiedy człowiek zderza się z czymś takim, szczególnie, że to z naszej kasy będzie płacone. Jak powiedział kiedyś Jan Pietrzak w swoim kabarecie: "Wolałbym żeby to była głupota bo jak nie to wychodzi na to, że sabotaż".
2013-08-30 16:46 Bywalec forum
Zamkniemy sejm i ograniczymy emisję nie tyko co2 ale i bzdurnych ustaw!!!
Zobacz więcej komentarzy (6)