Polska poparła Niemcy w sprawie CO2

Polska poparła Niemcy w sprawie CO2

Fot. Lukasz Jozwiak/REPORTER
Polska, Czechy Słowacja, Węgry i Wielka Brytania poparły dyskusję na poziomie ministrów ws. obniżania emisji CO2 z samochodów - podało źródło UE. Niemcy chcą, by ministrowie omówili ich nowe łagodzące propozycje, mimo wcześniejszego porozumienia w tej sprawie.

Czerwcowe porozumienie krajów UE z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego nie zostało w piątek ostatecznie zaakceptowane przez ambasadorów. To już kolejne odsunięcie decyzji na skutek interwencji Niemiec, sprawą zajmą się teraz ministrowie ds. środowiska 14 października.

Wbrew wstępnym ustaleniom krajów członkowskich UE z PE, Niemcy chcą okresu przejściowego w obniżaniu emisji CO2 z samochodów osobowych. Chcą, by w 2020 roku 80 proc. nowych samochodów spełniało nowe normy, a dopiero w 2024 r. - wszystkie. Wcześniej uzgodniono, że od 2020 r. wszystkie nowe samochody osobowe spełnią cel emisji 95 gramów CO2 na kilometr.

Nowym limitom CO2 przeciwstawia się niemiecki sektor motoryzacyjny. Jak piszą media, chodzi zwłaszcza o ciężkie samochody BMW i Mercedesa.

Jak zaznaczyło w rozmowie z PAP polskie źródło dyplomatyczne poparcie Niemców ws. przeniesienia dyskusji na poziom ministrów nie oznacza "automatycznego" poparcia Polski dla propozycji Niemiec ws. okresu przejściowego.

Jeśli ministrowie zdecydują się odrzucić czerwcowe porozumienie z PE, negocjacje musiałyby rozpocząć się od początku, co opóźni głosowanie w PE.

Czytaj więcej w Money.pl
"Jazz po polsku" w Berlinie. Co pokażemy?
Impreza startuje 4 października w Kunstfabrik Schlot.
Niemcy chcą większej współpracy z Polską
Nowy minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Ralf Holzschuher (SPD) zadeklarował gotowość do wzmocnienia współpracy z Polską w walce z przestępczością w strefie nadgranicznej.
Polska źle traktuje mniejszość niemiecką
Chodzi m.in o promowanie języka niemieckiego na obszarach zamieszkanych przez przedstawicieli mniejszości.
"To Polska sprowokowała Hitlera"
Jak się okazuje, musimy wiedzieć, że choć do Hitler zaatakował Polskę, to wcześniej Berlin został do tego popchnięty.

 


Polska, niemcy, samochody co2
PAP
Czytaj także
Polecane galerie